Až 30% žiakov druhého stupňa základných škôl na Slovensku užíva drogy, najmä nikotín a alkohol. Pravidelne fajčí až 17% žiakov základných škôl. Kým pri fajčení rodičia zastávajú jednoznačne negatívny postoj k fajčeniu svojich detí, pri alkohole sú rodičia povoľnejší, benevolentnejší.


Zdroj:http://honolulu.blog.idnes.cz/


 

Mládež

 

Fajčenie sa dnes charakterizuje ako spoločenská móda, osobný zvyk alebo skôr zlozvyk. Pokladá sa však aj za prejav slabosti mladých i dospelých. A nie náhodou. Pretože pomocou fajčenia sa často zaháňa pocit neistoty v spoločnosti, napätie, strach alebo nuda. S cigaretou v ruke sa chce zdať' mládež dospelejšia.

Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia. V dnešnej dobe nás pohľad na 12-ročného chlapca s cigaretou v ruke vôbec neprekvapí.

 

Niektorí ani nevedia, čo sa skrýva pod slovom fajčenie. Veď je to IBA slovo. No pre niektorých to znamená zbavenie sa určitých problémov, či stresov.

Fajčenie nemá žiadnu výhodu i keď niektorí vedia, čo spôsobuje, ale si aj myslia, že im nejako pomáha. Fajčenie nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť, silu, obratnosť ale predovšetkým vytrvalosť. Po vyfajčení jednej cigarety KLESÁ svalová sila po 5 až 10 minútach až o 15%. Spôsobuje i žltnutie zubov, či rakovinu. Tí mladší by mali vedieť, že najmä u nich sa zhoršuje vytrvalosť, ktorú oni najviac potrebujú.

 

Niektorí s týmto začínajú i keď vedia, že čo stratia. Začne sa to tým, že chcú pristúpiť k nejakej dobrej partii a chcú sa ich držať. Niekedy si ani neuvedomujú, čo dýchajú do seba. Niekedy to nie je iba to, že sú závislý a nemôžu s tým prestať. Niektorí si povedia STOP a o pár týždňov sa venujú naplno iným veciam, ako je práca, športy, priatelia a hobby.Fajčenie môže viesť k ďalším nežiadúcim problémom.


  • strata vlasov

  • tvorba vrások, pleť sa vysušuje, dostáva nezdravú sivú farbu

  • rakovina,

  • zubné kazy, žltnutie zubov a nechtov

  • žalúdočné vredy,

  • pri ženách aj riziko potratu

  • páchnúci dych, tvorba hlienov - fajčiar je nútený zbavovať sa ich (odpľúva si)


Zdroj:http://www.tobaccofree.org/children.htm

 

 

Známa fajčiarska veta: "Tak či tak som už chorý, nemá zmysel teraz prestávať." Omyl, riziko ochorenia sa znižuje s prestaním fajčenia.

Taktiež aj so spoločenského hľadiska je lepšie cigarety zanechať: Byť nefajčiarom je prijateľnejšie, pretože nefajčiar neohrozuje vlastné zdravie, ani zdravie ľudí v jeho okolí. Oblečenie, dych, vlasy, ani jeho domov by už nezapáchali. Rovnako by to pomohlo aj finančnému stavu, pretože vyfajčenie 20 cigariet denne ročne stojí asi 4820 euro.

 

 

Čo je to pasívne fajčenie?

 

Aj pasívne fajčenie – vdychovanie tabakového dymu - prostredie zabíja. Zatiaľ čo niektorí nefajčiari pasívnemu fajčeniu vystavených nie sú, iní, najmä tí, ktorí žijú s fajčiarom alebo pracujú dlhú dobu v zafajčenom prostredí, vystavených sú. Tohto rizika by si mali byť vedomí ako nefajčiari tak fajčiari.

 

 

História fajčenia

 

Tabak sa pred objavením Ameriky v písomných dejinách vôbec nespomína. Domorodci v Karibskej oblasti ho prvýkrát ponúkli Kolumbovi. Export tabaku zaistil prežitie Jamestownu, jeho predaj financoval americkú revolúciu a prvý americkí prezidenti (George Washington a Thomas Jefferson) boli pestovateľmi tabaku. Ani nie tak dávno používal Hollywood cigarety ako symbol romantiky, šarmu a mužnosti. Americkí vojaci ich dávali ľuďom, ktorých stretávali v krajinách, kde bojovali a po 2. svetovej vojne boli cigarety platidlom od Paríža po Peking. V našom storočí zažíva úplný rozkvet najmä v rozvojových krajinách a v bývalom východnom bloku.