Viete, že:

  • Na prežitie potrebujeme denne 4 objatia, ktoré stačia na odstránenie ľahších foriem depresií?

  • Na duševnú rovnováhu potrebujeme denne 8 objatí, aby sme vydržali v pohode?

  • Na duševný rast potrebujeme denne 12 objatí, je to potrebná dávka na šťastie?

  • Objatie podporuje vyplavovanie hormónu oxytocínu, potláča pocity úzkosti, strachu a osamelosti?

  • Ak objímame úprimne a určitý čas, zdvihne sa hladina serotonínu, čo spôsobuje pocity šťastia?

  • Jemný tlak na hrudník pri objatí stimuluje týmusovú žľazu, ktorá reguluje rovnováhu tvorby bielych krviniek? V konečnom dôsledku objatie posilňuje imunitný systém.

  • Objatie tiež uvoľňuje svaly a napätie tela ako celok, zvýšením cirkulácie krvi do mäkkých tkanív dokáže odbúrať aj slabšiu bolesť?

 

Objatie. Krásne gesto, ktoré nás nestojí námahu, peniaze a nezaberie ani veľa času. Podľa odborníkov človek potrebuje minimálne štyri objatia za deň. Na udržanie duševného zdravia ich treba dvakrát toľko a pre duchovný rasť ešte viac.

Objatie má v rozličných kultúrach aj rozličnú úlohu, používa sa pri rôznych príležitostiach, ale pre človeka má vždy rovnaký účinok. Je to univerzálne medzinárodné gesto, používa sa pri lúčení, vítaní, ďakovaní, úteche a odpúšťaní, má liečivý charakter.


Zdroj: www.plnielanu.zoznam.sk

 

Objatie je potrebné nielen v partnerskom vzťahu, ale aj ako prejav lásky medzi blížnymi. Objímať by sme mali svoje deti, domácich miláčikov,... Pevné objatie nemôže nikdy uškodiť, práve naopak, dodáva chuť žiť. Dnešná doba je hektická, stále sa len niekde ponáhľame a udržiavame si odstup. Mali by sme vedieť, že telesný kontakt je potrebný. Už pred narodením máme silnú potrebu dotykov, hladkania maminými rukami, keď sme v brušku. Pomocou týchto dotykov sa nadväzuje užší telesný kontakt, budujú sa citové putá. Keď sa narodí malý človiečik, prikladá sa na mamine bruško, pretože prvý kontakt a dotyk je najdôležitejší.

Objatie ruší intímne zóny človeka a každý, kto sa mu podvolí, je už po pár sekundách šťastnejší a spokojnejší. Nie je to len sugescia, ale veda. Výskumy totiž ukazujú, že už po 20 sekundách strávených v objatí narastá v tele hladina oxytocínu. Je to akýsi hormón zaľúbených a vyvoláva tie známe motýliky a šteklenie v žalúdku, potláča zlú náladu a depresie a vyvoláva euforizujúci pocit, vzrušenie. V priebehu objatia klesá hladina stresového hormónu kortizolu, podobne ako krvný tlak. O dôvod viac, aby ste objali svoju lásku. Lieči rany na duši, je vhodnejšie ako slová, nevyrovná sa žiadnemu úsmevu. Je to prejav, ktorým sa neoplatí šetriť.

Tento proces prebieha ako vzájomná interakcia. Nemôžeme objať samých seba, na objatie treba dvoch. Môžeme ho prijímať, dávať a najkrajšie je ak je to skombinované. Každé objatie by malo byť spontánnym prejavom, nenásilné a pritom pevné, vyhnúť sa kŕčovitosti a silenosti. Objímať niekoho nasilu nemá význam, práve naopak, osobe tým škodíme. Intenzita a dĺžka objatia závisí len na objímajúcich. Kým nám je objatie príjemné, dovtedy sa treba objímať. Vždy treba brať ohľad aj na druhú osobu. Objatie môže človeka zaskočiť, dotyčná osoba nevie reagovať, málokto vie objatie reálne opätovať. Všetci máme svoje hranice, za ktoré sa netreba dostávať násilím. Nie každý je otvorený týmto fyzickým prejavom a treba rešpektovať aj prípadnú uzavretosť. Samotné objatie je citová záležitosť a mali by sme sa riadiť výlučne pocitmi. Zatvoriť oči a nechať sa unášať myšlienkami, precítiť dotyk a nechať sa liečiť. Objímať sa treba naplno a s citom, cítiť a preciťovať, nerobiť to len z donútenia.

 

Zdroj : www.webnoviny.sk

 

 

Objímanie stromov

Liečivé účinky má aj objímanie stromov. Od dávnych čias sa verí, že v stromoch bývajú duchovia. Kelti verili, že stromy sú potomkami ľudí a kmene dýchajú ich energiou. Pri únave alebo chorobách údajne nie je lepší liek ako objať strom. Je to lacná metóda bez vedľajších účinkov vhodná pre každého. Nedostatok kontaktu spôsobuje problémy. Absencia dotykov zvyšuje stres, nervozitu a napätie, navodzuje poruchy spánku, prináša depresívne stavy.

Život je práve o objatiach, dojatiach. Objatiach šťastia, lásky, radosti, zármutku, empatie a pochopenia. Doprajme si objatia. Začínajú byť totiž vzácnymi. Skutočné objatia a skutoční priatelia. Priateľ na faceboooku Ťa neobjíme. Hľadajme skutočných priateľov a skutočné objatia. Objatie mnohé povie a prezradí a ono na rozdiel od peňazí nezradí.


 

Hra: Chcem ťa objať, lebo...

Pomôcky: Nepotrebujem, hlavné je mať k „dispozícii“ objatie.

Čas: Objatie by sme mali dopriať každému, preto si doprajme čas.

Posaďte sa do kruhu a najprv si premyslite koho a prečo chcete objať. Dôvod svojho objatia aj vyslovte.

Chcem ťa objať, lebo si mi včera pomohol na matematike a ja si to vážim.

Chcem ťa objať len tak, lebo ťa mám rád.