Významné mestá USA

New York je najľudnatejšie mesto USA a jeho metropolitná oblasť patrí medzi najľudnatejšie na svete. New York bol tiež prvým hlavným mestom Spojených štátov po prijatí ústavy. V súčasnosti je jedným zo svetových centier obchodu a finančníctva. Je aj ohniskom medzinárodných vzťahov a diplomacie, pretože sa tu nachádza sídlo OSN.

Los Angeles je najväčšie mesto v štáte Kalifornia a druhé najväčšie mesto v USA po New Yorku. Mesto vedie vo výrobe populárnej zábavy, ako filmy, televízia a reprodukovaná hudba. Mesto je tiež významnou dopravnou križovatkou, finančné a komerčné centrum, nachádza sa tu množstvo múzeí a observatórium.

Philadelphia je piate najväčšie mesto Spojených štátov podľa počtu obyvateľov a najväčšie mesto Pensylvánie podľa rozlohy aj počtu obyvateľov. Má okolo 1,5 milióna obyvateľov, čím je druhým najväčším mestom na východnom pobreží Spojených štátov.Metropolitná oblasť Philadelphie je štvrtá najväčšia v Spojených štátoch, pričom tu žije vyše 5,8 milióna obyvateľov, čo je viac, ako počet obyvateľov Slovenska.

Známy ľudia USA

William Henry Gates III, všeobecne známy ako Bill Gates, je americký podnikateľ. Spolupodieľal sa na napísaní interpretra Altair BASICu pre architektúru Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač). Bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation a dnes je predsedom jej predstavenstva a „hlavný softwarový architekt“.

Barack Hussein Obama je bývalý senátor Spojených štátov za štát Illinois a od 20. januára 2009 44. Prezidentom Spojených štátov, ktorý zvíťazil v novembrových prezidentských voľbách v roku 2008. Je v poradí piatym Afroameričanom, ktorý sa stal americkým senátorom. Tiež je prvým afroamerickým prezidentom Spojených štátov.

Zaujímavosti USA
  • Kúria olejom, plyn ani uhlie sa tu nepoužíva

  • - najviac turistov sme tu stretli z Francúzska (neboli to francuzsky hovoriaci Kanadania)

  • bez auta sa tu človek nepohne

  • ako sme už spomínali, tažké práce ako napriklad v lese s motorovou pilou alebo na stavbach tu robia aj zeny

  • velmi lacny benzin, preto ma kazdy velke auto s vysokou spotrebou - je to tu skor moda ako potreba

  • - je tu hrozna premavka, zapchy, najviac sme to zažili v LA. Bežne je tu aj 7 pruhov a aj to niekedy nestači. Videli sme tu takú vychytavku, ze maju jeden pruh určeny pre auta s 2 a viac ludmi. Chcú tym znižit počet aut na cestach, ale myslim, ze američania sa svojho luxusu (mat kazdy jedno auto) nevzdajú.

  • v Kalifornii sme boli prekvapení, že je tu tak velke množstvo Mexičanov

  • - sú nenormalne obézní, ale to je asi každému jasne

  • velmi sa tu myslí na vozičkarov, je tu všetko bezbariérové (napr. aj v každom narodnom parku boli aj nejaké treky urcené aj pre vozičkarov)

  • - a aký mame celkový pocit zo života v USA? Priroda je tu nádherna, je tu naozaj čo pozerať. Žiť by sme tu ale nechceli. Zlatá krásna Europa. Je to krajina veľkych extremov. Nemali sme tu ale žiadny problem, žiadne okradnutie, nedorozumenie. Ked sme potreboli pomoc, boli všetci milí a ochotní. Američania su velmi komunikatívní, velakrát sa len tak sami prihovoria a vyceria tie svoje zuby.