Uganda počas vlády Idiho Amina

Bývalý ugandský diktátor žil v období rokov 1924 – 2003, krajine vládol v rokoch 1971 – 1979.

Je považovaný za vôbec najhoršieho a najkrutejšieho diktátora v africkej histórie, podľa odhadov má jeho teror priamo na svedomí 300 000 obetí. Ďalšie tisíce boli z krajiny vyhostené alebo radšej sami utiekli. Podľa výpovedí jeho niekdajších stúpencov bol neuveriteľne brutálny. Na vraždách sa zúčastňoval osobne, pričom telá obetí pohadzoval hyenám. Neskôr bol dokonca podozrievaný z kanibalizmu, ale tieto obvinenia sa nepodarilo potvrdiť.  Za svoju krutosť dostal prezývku „Mäsiar z Kampaly“ podľa hlavného mesta krajiny.

K moci sa dostal cez kariéru v armáde, keď ešte Uganda bola pod vplyvom Veľkej Británie. Niekdajší majster Ugandy v boxe sa podieľal na vojenskom prevrate, ktorý zvrhol prezidenta Miltona Oboteho. Ľuďom sľuboval návrat k demokracii a prepustenie väzňov. V skutočnosti robil presný opak. Diktátor, ktorý sa rád nechal oslovovať ako „Big Daddy“, za svoje činy nebol nikdy potrestaný.

Amin sa stal vo svete známym najmä pre Operáciu Entebbe. Izraelské ozbrojené sily sa v júli 1976 pokúsili oslobodiť rukojemníkov z lietadla linky Tel Aviv - Paríž, ktoré uniesli palestínski teroristi a pristáli s ním na letisku v Ugande. Amin s palestínskymi teroristami dlhodobo sympatizoval, preto im na svojom území ponúkol ochranu. Akcia izraelských vojakov bola úspešná, 102 z celkového počtu 106 rukojemníkov bolo oslobodených.

Amin prežil osem pokusov o zasadenie, zvrhnutý bol až po ôsmich rokoch neobmedzenej vlády. Keď sa televízii BBC podarilo s ním po jeho zvrhnutí v roku 1980 urobiť rozhovor, tvrdil, že ugandský ľud nadovšetko miluje a väčšina obyvateľov si želá jeho návrat k moci. Krátko žil v Líbyi a neskôr sa so svojimi najbližšími spolupracovníkmi presunul do Saudskej Arábie, kde aj v roku 2003 zomrel.

V roku 2006 bol o jeho živote natočený film Posledný škótsky kráľ. Tento názov dostal preto, že Amin sám seba označoval ako „dobyvateľa Britského impéria“ a svojim deťom rád dával škótske mená.