Vypracoval: L. Petrovič
ARMÉNSKO
Arménska republika (Hajastani Hanrapetuthjun, Հայք)
rozloha
|
počet obyvateľov
|
hustota zaľudnenia
|
hlavné mesto
|
úradný jazyk
|
29 800 km2
|
2 976 372
|
100 ob./km²
|
Jerevan
|
arménčina
|
štátny zna kštátna vlajka
Poloha
Arménsko je horská krajina v juhozápadnej Ázii. Zo severu susedí s Gruzínskom, z východu s Azerbajdžanom, z juhu s Iránom a zo západu s Tureckom.
Prírodné pomery
Geomorfológia a geológia
Prevažná časť krajiny sa nachádza na Arménskej vysočine, 90% krajiny leží vo výške viac ako 1 000 m n. m. Priemerná nadmorská výška Arménska je 1 800 m n. m. Najvyšším vrchom krajiny je sopka Aragac, ktorej vrchol leží vo výške 4 090 m n. m. Najvyšším vrchom Arménskej vysočiny je vrch Ararat, ktorý ale v súčasnosti leží mimo hraníc krajiny v Turecku, je však národným symbolom Arménov. Na severe krajiny sa tiahne pásmo Malého Kaukazu a na západe medzihorská Arakská rovina.
Vodstvo
Významnejšími riekami sú Araks, Kasah, Razdan, Debed, Aghstev, Vorotan. Sú to rýchlo tečúce horské rieky. Najväčším jazerom je jazero Sevan, ktorého rozloha je 940 km2. Nachádza sa vo výške 1 900 m n. m.
Podnebie
Arménsko leží v oblasti subtropického pásma, ale prítomnosť vysokých pohorí v značnej miere vplýva na celkovú klímu krajiny. Charakteristiky miestneho podnebia sa významne menia s nadmorskou výškou. Prúdy vlhkého vzduchu od Stredozemného a Čierneho mora len zriedka dosahujú nad krajinu. Z tohto dôvodu je ročný úhrn zrážok veľmi nízky a významné je kolísanie teplôt počas roka. Priemerné teploty v zimných mesiacoch sa pohybujú okolo 0 ºC, pričom priemerné teploty v júli sa pohybujú nad 25 ºC. Priemerný ročný úhrn zrážok sa pohybuje v nižšie položených oblastiach okolo 250 mm ale v horských oblastiach dosahuje aj 800 mm.
Rastlinstvo
Rastlinstvo krajiny je rôznorodé tak ako reliéf a klíma. V polopúštnej oblasti v najnižších polohách sa vyskytujú suchomilné a sukulentné rastliny ako borievky (Juniperus sp.) alebo zemolez (Lonicera sp.). V stepných oblastiach dominujú typické trávy vo vyšších nadmorských oblastiach, ktoré zaberajú väčšinu územia krajiny. Na severovýchode a juhovýchode krajiny sa nachádzajú bukové a dubové porasty.
Živočíšstvo
V horách štátu žije asi 81 druhov cicavcov. Medzi nimi šakal zlatý, vlk, líška, medveď alebo aj zriedkavý ale typický kozorožec kaukazský (Capra caucasica). Z vtákov tu žijú vzácne supy tmavohnedé (Aegypius monachus) a ďalších asi 250 druhov vtákov. Medzi asi 384 druhov stavovcov je mnoho endemických a vzácnych druhov
Ochrana prírody
Ministerstvo ochrany prírody zdaňuje znečisťovateľov ovzdušia, vôd i pôdy, selektívny zber odpadu a recyklácia sú doteraz nevyriešené. Nájdeme tu niekoľko národných parkov a území ochrany prírody: Národný park Dilijan, Národný park jazera Sevan, Chránená krajinná oblasť Chosrov, vodopád Tsopk.
Socio-ekonomické pomery
História
Arménska vysočina bola trvale osídlená už od paleolitu. V najstarších písomných pamiatkach z čias Chetitov sa spomína národ Chajasa v 2. tisícročí p. n. l. V tomto období ovládli územie krajiny Asýrčania. V 9. storočí p. n. l. vznikla spojením arménskych kmeňov ríša Urartu. V 6. storočí p. n. l. ríša zanikla po vpáde Médskych vojsk. V Malom Arménsku a v Araratskej rovine vzniklo Arménske kráľovstvo. V 4. storočí p. n. l. ovládli krajinu macedónsky Seleukovci. V 2. storočí p. n. l. sa obnovil arménsky štát, ktorý trval až do 4. storočia nášho letopočtu. V roku 301 prijalo Arménsko medzi prvými kresťanstvo. Koncom 4. storočia si Arménsko rozdelili Rimania a Peržania. Od 7. do 9. storočia ho ovládli Arabi. Arménsky štát sa obnovil v 9. storočí. Od 11. storočia ovládli krajinu Seldžucký Turci a od 13. storočia Mongoli. V 17. storočí bolo Arménsko rozdelené medzi Turecko a Perziu. Po druhej svetovej vojne sa dostalo na čas pod nadvládu štátov Dohody. V roku 1920 bola vyhlásená sovietska vláda a Arménsko sa stalo členom ZSSR. V roku 1988 začalo Arménsko boje Azerbajdžanom o oblasť Náhorného Karabachu, ktoré sa vyostrili po rozpade ZSSR. Od roku 1994 dodržujú obe krajiny oficiálne prímerie.
Obyvateľstvo
Asi 97,9% obyvateľov tvoria Arméni, nasledujú jezidský Kurdi (1,3%) a Rusi (0,5%). Viac ako polovica všetkých Arménov (viac ako 15 miliónov) však žije v zahraničí. Viac ako 98% obyvateľov sa hlási k arménskej apoštolskej cirkvi. Kurdovia žijúci na západe praktikujú zoroastrizmus a šamanizmus. Väčšina Azerbajdžáncov vyznávajúcich islam utiekla behom konfliktu do Azerbajdžanu.
Administratívne členenie
Arménsko sa člení na 10 provincií (marz, marzer) a územie hlavného mesta.
1. Aragatsotn
2. Ararat
3. Armavir
4. Gegharkunik
5. Kotayk
6. Lori
7. Shirak
8. Syunik
9. Tavush
10. Vayots Dzor
11. Yerevan
Hospodárstvo
Pričlenenie Arménska k ZSSR malo výrazný vplyv na rozvoj priemyslu. Z krajiny sa stal rozvinutý priemyselno-poľnohospodársky štát. Vyvážalo stroje, textil a spotrebný tovar. Po rozpade Sovietskeho zväzu štát zrušil poľnohospodárske družstvá a odvtedy sa o poľnohospodársku výrobu starajú drobní farmári. Priemysel prešiel obdobím stagnácie a nová vláda začala s liberalizáciou ekonomiky. V krajine je napriek tomu vysoká nezamestnanosť a chudoba.
Použitá literatúra:
Kol.; 2004: The Illustrated World Atlas, Weldon Owen Pty Ltd.
Kol.; 1987: Země světa 2; Nakladatelství Svoboda
Kol.; 1970: Soubor map „Poznáváme svět – Asie“; Kartografické nakladatelství
Zdroj obrázkov:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Armenia.svg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Armenia.svg
http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:LocationArmenia.svg&filetimestamp=20070803143849
http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Armenia_Topography.png&filetimestamp=20070901175804
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:ArmeniaNumbered.png