Štefan Králik – Margaret zo zámku

 

Autor: Štefan Králik

Literárny druh: dráma

Literárny žáner:  tragédia

Miesto deja: dej sa odohráva v Taliansku začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia v luxusnom renesančnom zámku pri mori.

Hlavná myšlienka diela: potreba zmeny v medziľudských vzťahoch a prijatie zodpovednosti za svoje konanie.

 

Hlavné postavy:

Margaret (Margherite) a Bobby Crownovci – manželia, ich manželstvo trvá krátko, zobrali  sa pred mesiacom. Už pred uzatvorením manželstva sa im narodil syn.

       Margaret – talianska herečka, pochádzala z chudobnej rodiny, z rodiny rybára. Vydala z lásky za Bobbyho, syna amerického miliardára Crowna. Po znečistení pobrežia naftovým odpadom sa postavila proti svokrovi. Crown jej vezme syna a dieťa na jachtu. Margeritu dá zastreliť osobným strážcom. Pred odplávaním jachty Margeritini priatelia ju výbuchom zničia a všetci na nej zahynú. Margeritin odpor bol márny, lebo silnejší zvíťazil – Crown si podmaňuje ľudí i územia bez ohľadu na dôsledky.

Bobby – syn veľmi bohatého amerického magnáta Johna Crowna, ktorý zarobil na rope.

Erna Dahlbergová - Nemka, ktorej otec je tiež mimoriadne bohatý a pracuje pre Johna Crowna.

Jack - veterán z Vietnamu a profesionálny zabijak.

komorná Betty

Príbeh diela:


Margaret a Bobby sa zobrali tajne, bez hostí a bez dovolenia Bobbyho otca. Bobbyho otec mal voči ich vzťahu a manželstvu veľké výhrady, vadil mu najmä pôvod nevesty a jej spoločenské postavenie.  Manželstvo Margaret a Bobbyho je krátke, trvá len mesiac, ale ich láska a vzťah trvá dlhšie. Už pred svadbou  sa im narodil syn.  Ako rodina žijú spoločne na zámku, ktorý sa nachádza blízko starobylého talianskeho mestečka a je veľmi luxusný. Margaret nadovšetko miluje svojho manžela a svojho syna, ale  necíti sa v zámku dobre, necíti sa slobodná a šťastná. Nepáči sa jej aj znečistené pobrežie, ktoré znečistili lode jej svokra. Predtým krásne pláže sú zničené, ropa zabila život pri pobreží a tam, kde predtým rybári mohli loviť v zálive, už nežilo nič. Rybári predtým lovili v chránenom zálive, po ekologickej katastrofe museli vyrážať na otvorené more, čo bolo oveľa nebezpečnejšie. Pri jednom takom love zahynul počas búrky aj Margaretin otec. Margaret sa zúčastnila aj s manželom na demonštrácii proti znečisteniu zálivu a ich fotografia, ktorá sa dostala do novín, vyvolala obrovský záujem a publicitu.

John Crown bol mimoriadne sebavedomý, tvrdý a nepripúšťal iný názor, preto ho táto publicita a fotografia mimoriadne podráždili a pokladal ich za osobnú urážku. Keďže nechcel, aby sa podobné veci opakovali, poslal do zámku svojho strážcu Jacka, aby Margaret sledoval a nepripustil už žiadne škandály. Špehúň neustále sledoval mladú rodinu a najmä Margaret. Sestra Gina Margaret vyčíta, aby nerobila nerozmyslené kroky a prispôsobila sa manželovým bohatým príbuzným a aby potom pomohla svojej rodine a vytiahla ju z chudoby. Aj Bobby už oľutoval svoje rebelantstvo voči otcovi a chce sa s ním zmieriť. Margaret sa ich uvažovanie nepáči, cíti sa na zámku ako vo väzení a presviedča Bobbyho, aby odišli aj s malým synom Paulettom.

Práve v tom čase sa k zámku blíži loď Johna Crowna, Margaret žiada Bobbyho, aby odišli aj s malým synom a žili bez peňazí Bobbyho otca, ale slobodne. John Crown po príchode požiadal syna a nevestu, aby sa už nikdy nezúčastňovali podobných akcií, ktoré by boli namierené proti nemu a jeho obchodom. John Crown sa nemôže zmieriť najmä s konaním nevesty, ktorá ho zosmiešnila pred svetom. Bobby to sľúbi, ale Margaret nechce ustúpiť a porušiť svoje zásady. John Crown sa neveste najprv vyhráža, potom sa ju snaží podplatiť.  Sľúbil jej milióny, ale chce,  aby odišla sama aj s Paulettom. Bobby sa od komornej Betty dozvedel, že smrť jeho matky nebola nehoda, pretože matka podporovala syna v predchádzajúcom vzťahu. Otec chce Bobbyho presvedčiť, aby si vzal bohatú Ernu Dahlbergovú. Keď sa mu to nepodarí, dá uväzniť syna i vnuka na jachte. Zároveň John Crown dá príkaz, aby bola Margaret zabitá.


V záverečnej scéne Jack prezradí Margaret, že jej manžel i syn sú na jachte. Margaret je vydesená, pretože s pomocou priateľov dala na jachtu pripraviť bombu. Práve vo chvíli, keď Jack zastrelí Margaret, jachta vybuchne. Okrem osobnej tragédie postáv autor zobrazil aj ničiacu silu peňazí, ak sú spojené s chorobnou túžbou ovládať a vlastniť.

Použitá literatúra:

FLORIÁNOVÁ, A., ŠPAČKOVÁ, Z.: Slovenská a česká literatúra na dlani. 1. vyd. 1999. Príroda. Bratislava. ISBN 80-07-01097-1