Stalin sa narodil ako Josif Vissariovič Džugašvili 9. decembra1879 v gruzínskom mestečku Gori. Jeho otec bol chudobný obuvník, krátko po narodení Sosa(tak prezývali Stalina v detstve) , jeho otec opustil rodinu a odsťahoval sa to Tiflisu( dnešného Tbilisi). Vo svojich 12 rokoch sa Stalin stal obeťou dopravnej nehody a utrpel úraz ľavej ruky. Po nehode bol 10 dní v kóme a dostal otravu krvi, ktorú zapríčinili zle vyčistené rany. Jeho ruka sa už nikdy nezahojila a ostala slabšia a kratšia než pravá.
Keď mal 16 rokov matka ho poslala do kňazského seminára. Stalin bol veľmi nízky(165cm) a fyzicky slabý, často ho napádali jeho spolužiaci.
V seminári mu učarovala zakázaná literatúra, neskôr bol zo seminára vylúčený. Stal sa revolučným aktivistom. V roku 1903 po rozštiepení Sociálno- demokratickej robotníckej strany Ruska sa Stalin pridal k boľševickej frakcii po Leninovým vedením. Ogranizoval bankové lúpeže na financovanie strany.
V roku 1912 po vstupe do ústredného výberu prijal meno Stalin(muž z ocele).
V roku 1913 ho poslali ako redaktora boľševických novín Pravda do vyhnanstva.
V roku 1924 Lenin zomrel, Stalin po ňom prevzal vedenie a likvidoval opozíciu.
 1928, začal sa 15 ročný plán industrializácie Ruska- pokračoval v kolektivizácii poľnohospodárstva.Dôsledkom bol hladomor najmä na Ukrajine. Odhaduje sa že kolektivizácia si vyžiadala životy 25 miliónov ľudí.
1939 v Sovietskom zväze už neexistovala opozícia. Stalin s Hitlerom podpísali pakt o neútočení, i keď obaja boli ideologický nepriatelia.
Rozdelili si Poľsko a Stalin vyhlásil vojnu Fínsku, zatiaľ čo Hitler cez Belgicko, Holandsko a Luxembursko vpadol do Francúzska.
Hitler si bol istý víťazstvom na západe a 22.júna 1941 porušil dohodu a napadol Sovietsky zväz bez vyhlásenia vojny.
Červená armáda, čistkami zbavená vysokých dôstojníkov, nebola schopná odporu. Stalin sa chopil vedenia armády a vymenoval do funkcií Georgija Žukova a Ivana Koneva. Stalin vrhol do boja 3 milióny nedostatočne vycvičených mužov. žužkov a Konev vybojovali cestu k Berlínu a zvíťazili. Stalin dal Žužkovi funkciu na Urale, Koneva vymenoval za hlavného veliteľa pozemných vojsk.
Stalin vnútil komunistický režim krajinám východnej Európy a Balkánu, ktoré,,oslobodil" .
Európa bola rozdelená železnou oponou a nepriateľstvo Východu a Západu prešlo do studenej vojny.
Roku 1953 Stalin odhalil ďalšie sprisahanie medzi židovskými lekármi v Kremli. Chcel začať nové čistky, no 5. marca 1953 zomrel na krvácanie do mozgu.