Vypracovala: Lenka Brhlíková
Spojky a spojkové výrazy sa využívajú na určenie vzťahov medzi vetnými členmi a vetami. Spojky patria medzi slovné druhy neprízvučné a spravidla bývajú jednoslovné (y/e, o/u, que):
- Junio, julio y agosto son los tres meses del año que forman el verano. (Jún, júl a august sú tri mesiace v roku, ktoré tvoria leto.)
- Mañana nos despertaremos a la madrugada e iremos de la casa hacia la ciudad para observar los monumentos históricos. (Zajtra sa zobudíme a pôjdeme na svitaní z domu do mesta, aby sme si prezreli historické budovy.)
- Por favor recuerda que mañana a las siete tienes que estar en la estación ya. (Prosím ťa, pamätaj si, že zajtra o siedmej musíš byť už na stanici.)
- ¿Prefieres carne o verdura? (Uprednostňuješ mäso alebo zeleninu?)
- Varios conocimientos u opiniones vienen con la vida. (Viaceré poznania alebo názory prichádzajú so životom.)
Spojkové výrazy sú tvorené spojením niekoľkých slov alebo slovných jednotiek. V španielčine ide spravidla o predložky alebo predložkové spojenia so spojkou que (antes de que, después de que, sino que, a pesar de que...):
- No es una cosa rara sino que es algo que suele pasar algunas veces. (Nie je to zvláštna vec, ale je to niečo, čo sa zvykne občas stať.)
- Después de que se despidió se fue a la estación. (Potom ako sa rozlúčil, odišiel na stanicu.)
A. SPOJKY A SPOJOVCIE VÝRAZY PRIRAĎOVACIE
Všetky priraďovacie spojky môžu signalizovať:
-
Vzťahy medzi vetami
Las películas que suelen poner hoy y también los periódicos que se pueden comprar hablan de los temas actuales. (Filmy, ktoré dnes zvyknú premietať a noviny, ktoré sa dajú kúpiť, hovoria o aktuálnych témach.)
-
Vzťahy medzi vetnými členmi
Hubieron por allí muchos turistas españoles y eslovacos también. (Bolo tam veľa španielskych a tiež slovenských turistov.)
B. Spojky a spojovacie výrazy zlučovacie:
Patria sem spojky y/e a ni. Spojka y sa používa pri kladnom spájaní viet a spojka ni pri zlučovaní viet záporných. V prípade, že bezprostredne za spojkou y nasleduje slovo, ktoré sa začína samohláskou i alebo spoluhláskou h, používame zlučovaciu spojku e:
Los chicos se tienen que poner a la derecha y las chicas a la izquierda. (Chlapci sa musia dať doprava a dievčatá doľava.)
Este país tiene muchas tradiciones e historia muy grande. (Táto krajina má veľa tradícií a veľmi veľkú históriu.)
No quiere ni quedarse aquí ni volverse a su casa. (Nechce zostať ani tu, ani sa vrátiť domov.)
C. Spojky a spojovacie výrazy vylučovacie:
Základnou vylučovacou spojkou je spojka O:
Puedes volverte o también puedes quedarte con nosotros. (Môžeš sa vrátiť, alebo môžeš ostať s nami.)
Puedes aprender el castellano, o alguna otra lengua. (Môžeš sa učiť španielčinu, alebo ktorýkoľvek iný jazyk.)
Pred výrazom alebo slovom začínajúcim na O alebo H dochádza ku zmene:
O→U
En mi país hay solamente siete u ocho lugares donde puedes comprar el mapa turístico. (V mojej krajine je len sedem alebo osem miest, kde môžeš kúpiť turistickú mapu.)
POZNÁMKA: