Slnko

Ako všetky hviezdy aj Slnko je obrovská guľa vybuchujúceho plynu. Hoci je to len hviezda strednej veľkosti, život na Zemi by neexistoval bez tepla a svetla, ktoré Slnko dodáva. Pôsobí aj obrovskou silou gravitácie na všetko v okruhu 600 miliónov kilometrov. Preto sa planéty, mesiace a ďalšie telesá pohybujú po obežných dráhach okolo Slnka.

V Slnku sa atómy vodíka ustavične rozpadajú. Ich časti sa zlučujú a vytvárajú plyn – hélium. Tomuto procesu hovoríme jadrová fúzia a tá uvoľňuje obrovské množstvo energie.

Povrch slnka

Slnečné škvrny sú malé, tmavé miesta na slnečnom povrchu, ktoré sú o čosi chladnejšie než ich okolie. Oblaky svietiaceho plynu – fakule často obklopojú škvrny. Obrovské oblúky plynu, ktorým hovoríme protuberancie, tryskajú z povrchu až 600 kilometrov za sekundu. Explózie- slnečné erupcie, sú ešte ničivejšie a efektnejšie.

Polárna Žiara

Slnko bez prestania vysiela do vesmíru na všetky smery prúdy neviditeľných častíc. Hovoríme tomu slnečný vietor. Keď tieto častice uviaznu blízko zemských pólov, vytvárajú tancujúce svetlo – polárnu žiaru.

Slnečná sústava

Slnko spoločne so všetkým, čo okolo neho obieha, nazývame slnečná sústava. Sú to planéty, mesiačiky, balvany, kovové a ľadové smeti a veľké množstvo prachu. Po Slnku sú najvýznamnejšie v slnečnej sústave planéty – Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún. Všetky obiehajú Slnko v rozličných vzdialenostiach a rýchlostiach a otáčajú sa okolo vlastnej osi. Planetárny deň je čas, za ktorý sa otočí planéta o 360 stupňov.


Pripojený súbor: slnko1.jpg