1.Život cisárovnej

         Keď mala Alžbeta pätnásť rokov, rozhodla sa veľkovojvodkyňa Žofia oženiť svojho syna s najstaršou Ludovikinou dcérou Helenou (Nené). A tak Ludovika spolu s dvoma dcérami Helenou a Alžbetou cestovala do kúpeľov Bad Ischl, kde sa František Jozef mal zoznámiť so svojou nastávajúcou. On si však napriek očakávaniam rodiny vyvolil mladšiu Sisi, s ktorou sa 24. Apríla 1854 aj oženil. O rok neskôr, v roku 1855 sa im narodilo prvé dieťa – dcéra Žofia. Tá však na veľký zármutok cisárskeho páru ako trojročná zomrela. Nasledovali ďalšie tri deti – Gizela (1856), Rudolf (1858) a Mária Valéria (1868).

Jednou z prvých dôležitých úloh cisárovnej bolo sprevádzať Františka Jozefa na ceste do severného Talianska v zime roku 1856/57, kam prišiel v snahe upokojiť situáciu         Po šesť rokov trvajúcom manželstve, v roku 1860 Sisi vážne ochorela na pľúca a musela opustiť Viedeň. Odišla k rodičom do zámku Possenhofen pri Mníchove, neskôr na španielsky ostrov Madeira a na koniec do Grécka na ostrov Korfu, ktorý sa stal jej najobľúbenejším miestom. Na Viedenský dvor sa vrátila až po takmer dvojročnej neprítomnosti, v tom čase vyliečená.

[2] v roku 1867 zohrala veľmi dôležitú úlohu. Ako spečatenie tohto „zmierenia“ boli obaja s Františkom Jozefom v Budapešti korunovaní za uhorského kráľa a kráľovnú. Alžbeta vtedy ako dar od maďarského národa dostala zámok Gödöllő neďaleko Budapešti, ktorý dali Maďari pre ňu vynoviť a zrekonštruovať.