Severná Amerika

Severná Amerika je kontinent, ktorý spolu s Južnou Amerikou tvorí svetadiel Amerika. Nachádza sa na severnej a západnej pologuli. Zo severu ho obmýva Severný ľadový oceán, z východu Atlantický oceán, z juhovýchodu Karibské more, zo západu Tichý oceán. Na juhu susedí s Južnou Amerikou. Rozlohou má asi 24 490 000 km², čo je asi 4,8 % povrchu planéty, je po Ázii a Afrike tretí najväčší kontinent a počtom obyvateľov, ktorý bol v roku 2006 asi 514 600 000, je po Ázii, Afrike a Európe štvrtý najväčší.

 

Etymológia

 

Najširšie akceptovaným názorom na pôvod názvu Severnej a Južnej Ameriky je, že boli pomenované nemeckým kartografom Martinom Waldseemüllerom podľa Ameriga Vespucciho. Vespucci bol prvý Európan, ktorý poukazoval na to, že Amerika nie je západnou Indiou, ale celkom novým kontinentom.

 

Druhou teóriou je, že kontinenty sú pomenované podľa anglického obchodníka Richarda Amerika z Bristolu, ktorý vraj financoval objavnú plavbu Johna Cabota z Anglicka do Newfoundlandu v roku 1497. Ďalším rozšíreným názorom je, že Amerika bola pomenovaná podľa španielskeho moreplavca, so starým vizigótskym menom „Amairick“. Posledná teória tvrdí, že meno má pôvod v reči amerických indiánov.

 

Geografia

 

Severná Amerika zaberá severnú časť zemskej plochy nazývanej Nový svet alebo Amerika. Pobrežie kontinentu je dlhé a nepravidelné. Mimo pobrežia sa nachádza niekoľko ostrovov: hlavne Kanadské arktické ostrovy, Malé a Veľké Antily a Aleutské ostrovy. Grónsko, dánský autonómny ostrov a súčasne najväčší ostrov sveta, je na rovnakej tektonickej doske a je geograficky časťou Severnej Ameriky. Bermudy nie sú súčasťou Ameriky, ale sú to oceánske poloostrovy, ktoré sa utvorily pred viac ako sto miliónmi rokov. Najbližšie k nim je Mys Universe v Južnej Karolíne a preto sú často považované za časť Severnej Ameriky. Pri pobreží Kanady sa rozkladá St. Pierre a Miquelon, posledný z kedysi rozsiahlych francúzskych dŕžav v Severnej Amerike.

 

Obyvateľstvo

Prevažujúce jazyky v Severnej Amerike sú angličtina, španielčina a francúzština. Termín angloamerický je používaný pre anglicky hovoriace krajiny Ameriky, menovite: USA a Kanada (kde sú oficiálne zároveň angličtina a francúzština), ale tiež niekedy Belize a časti Karibiku.

 

 

Francúzsky jazyk hral v Severnej Amerike historicky dôležitú úlohu a ponecháva si v niektorých regiónoch značnú prítomnosť. Kanada je oficiálne dvojjazyčná; francúzština je oficiálny jazyk kanadskej provincie Quebec a je spolu s angličtinou oficiálny jazyk v provincii Nový Brunsvik. Ďalšia francúzsky hovoriaca oblasť je tiež štát Louisiana v USA, kde je tiež oficiálnym jazykom.

 

Sociálne a kultúrne predstavuje Severná Amerika dobre definovaný celok. Kanada a USA zdieľajú kultúru a podobné tradície ako výsledok toho, že obidve krajiny sú bývalé britské kolónie. Kvôli silným ekonomickým a historickým väzbám sa medzi týmito dvoma národmi vyvinul spoločný kultúrny a ekonomický trh. Španielsky hovoriaca časť Severnej Ameriky zdieľa spoločnú minulosť s niekdajšími španielskymi kolóniami.

 

Finančne sú Kanada a USA najbohatšie a najvyvinutejšie národy na kontinente; krajiny Strednej Ameriky a Karibiku sú rozvinuté omnoho menej, zatiaľ čo Mexiko – novo industrializovaná krajina – leží medzi týmito dvoma extrémami. Najdôležitejšími obchodnými blokmi sú Karibská komunita a spoločný trh (CARICOM), Severoamerická zóna voľného obchodu (NAFTA) a nedávno podpísaná Stredoamerická zóna voľného obchodu (CAFTA) – posledná z nich je príklad ekonomickej integrácie, vyhľadávaný národmi tohoto podregiónu ako cesta ku zlepšeniu ich finančného stavu.

 

Demograficky je Severná Amerika rasovo a etnicky odlišný kontinent. Jej tri hlavné etnické skupiny sú belosi, černosi a miešanci. Nad ostatnými menej početnými skupinami silne prevažujú americkí Indiáni a Číňania.

 

Geografické rekordy

 

  * Rozloha: 245 238 000 km² (vrátane Grónska a ostrovov v Karibskom mori)

    * Najväčšia vzdialenosť sever-juh: 72000km

    * Najväčšia vzdialenosť východ-západ: 5 700 km

    * Najsevernejší bod: Mys Morrisa Jesupa, severné Grónsko (83° 38' severnej šírky)

    * Najzápadnejší bod: Attu, Aleuty, USA (172° 30' východnej dĺžky)

    * Najvýchodnejší bod: Nordøstrundingen, severovýchodné Grónsko (12° 08' západnej                          dĺžky)

    * Najjužnejší bod: polostrov de Azuero, juhovýchodná Panama (7° 15' severnej šírky)

    * Najvyšší bod: Mount McKinley, Aljaška, USA (6 194 m)

    * Najnižší bod: Dolina smrti, Kalifornia, USA (86 m pod hladinou mora)

    * Najvyššia zaznamenaná teplota: Dolina smrti, Kalifornia, USA (57 °C)

    * Najnižšia zaznamenaná teplota: Northice, Grónsko (-66 °C)

    * Najväčšie jazero: Horné jazero, Kanada/USA (83 270 km²)