koncosova

 

Radosť je určitým vyjadrením nadšenia, šťastia, spokojnosti, pohody a prosperity.

Psychológovia i sociológovia často rozmýšľajú nad radami ako získať veľa pocitov radosti.  

Ak je nám ťažko, listujeme v pamäti, čo by nás potešilo a rozradostnilo.

Ak máte niekedy svoj čierny deň a potrebujete depresiu a skepsu nahradiť eufóriou, môžete sa k nej inšpirovať aj výberom niektorého z nasledovných dvanástich trikovpre radosť:

 

 1. Vyber si vlastnú definíciu šťastia a radosti:Mnohí ľudia sú nespokojní so svojim životom či s povolaním iba preto, že používajú mierku šťastia iných ľudí.

 2. Mysli pozitívne: Optimistický prístup uľahčí život nielen Tebe, ale i Tvojmu okoliu. Každý z nás sa dobre cíti v spoločnosti veselých ľudí.

Nezameriavaj sa na problémy, ale veci, ktoré ťa napĺňajú šťastím a pokojom.

 1. Chváľ a oceňuj: Prečo by si nemohol niekoho podporiť, pochváliť alebo oceniť jeho schopnosti? Bude mať z toho radosť nielen on, ale i Ty.

 2. Ži tu a teraz: Určite si si už niekedy povedal, že keď dosiahneš to, či ono, budeš konečne spokojný. Napokon sa nič z toho nepodarilo. Možno si si stanovil nereálne ciele, keď si ich nedosiahol – preto sa netráp.

Vychutnávaj život, tu a teraz a váž si každú minútu.

 1. Nezameriavaj sa na to, čo si ešte neurobil: Teš sa radšej z toho, čo sa Ti už v minulosti podarilo.

 2. Poteš druhých: Najlepšie každý deň niekoho. Zastav auto na prechode a daj prednosť chodcom, pomôž svojim spolužiakom, uvoľni sedadlo v autobuse alebo obdaruj milým darčekom osobu, ktorú máš rád.

 3. Mysli aj na seba:Maličkosťou si urob radosť hoci i niekoľkokrát za týždeň. Kúp si vytúženú knihu, daj si obľúbené jedlo, pozri si pekný film alebo sa vyber na večernú prechádzku k pokojnému prečisteniu hlavu a pretriedeniu myšlienok.

Prežívaj voľné chvíle s ľuďmi, ktorých máš rád.

 1. Nezáviď ľuďom, ktorí sú šťastní:Naopak, poriadne sa pozri na seba a určite nájdi niečo pozitívne, čo oprávňuje byť šťastným aj Teba. Teš sa z toho.

Určite aj ty máš niečo, čo možno chýba iným, ale si to neuvedomuješ.

 1. Viac a častejšie sa usmievaj: Usmievaj sa viac a častejšie aj na cudzích ľudí. Ak sa niekto na človeka usmeje, zvyčajne mu tento jeho úsmev opätuje.

Čím viac sa budeš usmievať, tým viac ľudí bude chodiť s úsmevom na tvári.

 1. Zachovaj si chladnú hlavu a odstup: Nauč sa ovládať Tvoju náladu a reakcie, nauč sa plnohodnotne kontrolovať.

 2. Vystúp z kruhu: Skús jednoduchý pokus.

 

Aktivita:

 

Spoznaj svoje sny