„Priatelia sú príbuzní, ktorých si človek vyberá sám.“ (Deschamps)

 

Zdroj:http://www.saimona.estranky.cz/clanky/priatelstvo.html


 

Je priateľ to isté ako kamarát?

Priateľstvo je vzťah, ktorý znamená pre obidvoch ľudí to, keď môžu druhému povedať všetko, majú k sebe dôveru. Príjemný je pocit, keď potrebuje pomoc a vie, že je pri ňom niekto, komu môže dôverovať. Veľkýmsklamaním je to, keď niekoho považuje za priateľa a v istom okamihu ho zradí a nechá ho tak. Hovorí sa, že v núdzi poznáš priateľa. Je to tak! Vtedy vlastne zistíte, kto je váš skutočný priateľ. Niektorí ľudia dokážu priateľstvo využiť len kvôli tomu, aby sa dostali do lepšej spoločnosti. Dokážu sa stať skutočnými priateľmi? Iní ľudia vidia priateľstvo z úplne iného pohľadu. Sú to falošní priatelia. Myslia si, že to ten druhý prežije. Ale mýlia sa! Človek sa dokáže citovo zrútiť a môže sa stať, že už nebude nikomu dôverovať, aby sa znova nepopálil. Dokážu sa spamätať?

 

 

Priateľstvo môže byť aj medzi kamarátmi v partii, ale aj medzi človekom a knihou.

Kniha - najlepší priateľ. Je to pravda? Niekedy sa človek ocitne v situácii, keď chce byť sám. Vtedy siaha po knihe. Pri knihe človek naberá nové sily a poznania, zväčšuje svoj slovník, jedným slovom mu kniha poskytuje RELAX. Existuje aj priateľstvo medzi človekom a zvieraťom. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Dáva mu radosť, pokoj, môže s ním zažiť neopakovateľné dobrodružstvá. Hlavne pre dôchodcov, ktorí sú sami je pes najlepším priateľom. Necítia sa už sami. Je to tak! Pes je dôležitý aj pre slepcov, ktorí svojmu psovi veľmi dôverujú. Je pes naozaj takým dôležitým zvieraťom pre osamelých a slepých ľudí?

 

 

Môže fungovať priateľstvo medzi dievčaťom a chlapcom?

 

Áno, môže. Nemusí to hneď byť láska. Niektorí si myslia, že to fungovať nemôže, pretože to sami nevyskúšali. Ale ak medzi nimi preskočí iskra, môžeme hovoriť o láske. Láska je niečo, čo pociťujeme, keď niekoho milujeme, cítime sa s ním dobre a máme k sebe dôveru. Niektoré dievčatá alebo chlapci striedajú partnerov každý druhý deň. Zažijú skutočnú lásku? A čo je to skutočná tzv. večná láska? Nikto to nevie presne definovať. Ak sa človek zaľúbi veľmi hlboko a ten druhý pociťuje to isté, môže medzi nimi vzniknúť manželstvo.

 

Zdroj:http://fun-friend.blog.cz

 

 

Vzťahy, ktoré v tomto období nadviažeš s rovesníkmi/čkami, bývajú veľmi silné. Prežívate spoločné radosti, problémy, ich názor si zrazu ceníš viac než rady rodičov. S priateľom/kou ťa zvyčajne spájajú rovnaké záujmy. Môžeš sa na neho/ňu spoľahnúť. Je pri tebe, keď ti je fajn, aj vtedy, keď sa zdá, že si ostal/a celkom sám/sama. Nezneužíva tvoje slabosti. Upozorní ťa, keď robíš niečo zle, ale tvoje úspechy ho/ju potešia. Nechá si pre seba spoločné tajomstvá, nie je žiarlivý/á a majetnícky/a. Priateľstvo ako vzťah je krásne, ale aj krehké. Dostaneš vždy len toľko, koľko si ochotný/á dať.

 

V partii kamarátov/k, kde všetci majú podobné záujmy, získaš pocit, že niekam patríš. Rovnako pocit istoty, ktorý je teraz pre teba veľmi dôležitý. Snaž sa však ostať sám/sama sebou. Hoci sa nechceš odlišovať, nie všetky rozhodnutia partie musíš slepo nasledovať. Pod tlakom druhých môžeš ľahko spraviť rozhodnutia, ktoré by si neskôr ľutoval/a. Zvlášť nebezpečné je skúšanie drog, alkoholu, prvé pokusy s fajčením, z ktorých sa ľahko stane závislosť. Ak si presadíš vlastný názor v zásadných veciach, neznamená to, že ťa kamaráti odmietnu. Ak predsa len, asi to neboli ozajstní priatelia. Ak si jednotlivec, alebo celá skupina vyberie ďalšieho za terč svojich posmeškov a začne ho znevažovať, život takto šikanovanej obete sa zmení na horor. Nie je prípustné, aby niekto trpel len preto, že je iný/á než ty a tvoji priatelia. Deje sa niečo podobné v tvojom okolí, alebo práve tebe? Nemal/a by si mlčať. Ide o vážnu vec, ktorú treba riešiť. Zver sa rodičom, učiteľom, ľuďom, od ktorých môžeš očakávať pomoc.

 

Zdá sa ti, že ostatní naokolo majú plno priateľov/Iiek a ty si akosi mimo? Ak nie je vždy všetko ideálne, nestrácaj hlavu. Nie každý je „lev salónov“, ale mal/a by si vedieť, že vyčkávaním na to, kto sa prvý prihovorí, priateľov/ky nezískaš. „Bezbolestnou“ cestou k novým kamarátstvam sú rozličné krúžky a športové kluby. Tam stretneš ľudí, ktorí majú navyše rovnaké záľuby ako ty.Piliere priateľstva

 

1. Dôvera - ak priateľstvu zoberieš dôveru, stratí svoj obsah. Zostane ako prázdne slovo bez významu. Stratí sa nežnosť a dôstojnosť toho druhého. Už je len jedným z tých mnohých, s ktorými sa dennodenne stretávame na ulici.

2. Vernosť - ak chýba vernosť, nemožno hovoriť o priateľstve.


 

Vlastnosti priateľa/-ľstva

 

Túžiť po stretnutí

Navzájom sa prijať - nenútim ho za každú cenu robiť to, k čomu nemá vzťah. Vážim si jeho spôsob života.

Rešpektovať sa - keď sa ho nepýtam, neradí mi, ale keď mi radí, vždy sú to dobré rady.

Vychádzať si v ústrety

Dôverovať si

Pochopiť sa - obyčajne sa mi podarí uhádnuť aj jeho myšlienky. Viem, keď je vo svojej koži, ale viem, aj keď v nej nie je.

Byť spontánny - nemusím nosiť masku a zatajovať svoje typické vlastnosti. Rozumie, čo je dobré a zlé. Cítim sa pri ňom vo svojej koži.

 

 

Pravidlá priateľstva


 1. Skutočne sa zaujímať o druhých.

 2. Každého oslovovať menom, nie priezviskom.

 3. Zdôrazňovať dobré vlastnosti druhých a nie ich chyby.

 4. Radovať sa z ich úspechu a dávať im to najavo.

 5. Hovoriť o veciach, ktoré sú im príjemné.

 6. Rešpektovať názory iných.

 7. Prijímať žarty.

 8. Byť ochotný k spolupráci.


 

Desatoro priateľstva


 1. Prijať druhého aj s jeho chybami.

 2. Rešpektovať uňho krízové obdobia.

 3. Nezabudni na jeho narodeniny.

 4. Pošli mu pozdrav, keď si ďaleko.

 5. Ochotne mu požičať svoje veci.

 6. Nebyť žiarlivý.

 7. Nemysli si, že preňho existuješ len Ty.

 8. Neznevažovať ho.

 9. Neporovnávať ho s niekým.

 10. Neponižovať ho pred inými.

Zopakujte si:

1. Máte veľa priateľov?
2. Je pre Vás priateľstvo dôležité alebo sa zaobídete aj bez priateľov?
3. Je pre Vás dôležité mať veľa priateľov alebo mať radšej 2 – 3 najlepších priateľov?
4. Máte dobrých priateľov aj v škole?
5. Máte pocit, že Vaši priatelia sú naozaj vašimi priateľmi?
6. Ste Vy dobrým priateľom?

Použitá literatúra:
Autor: M. Zelina, M. Zelinová, A. Janovská, J. Vermuža: Ako zmeniť sám seba, OG-vydavateľstvo Poľana, spol.s.r.o. Bratislava 2007

http://www.rodicovstvo.sk/sexedu/tema2.pdf

Zdroje obrazkov:

http://www.saimona.estranky.cz/clanky/priatelstvo.html
http://fun-friend.blog.cz