V dnešnej uponáhľanej dobe je veľa rôznych chorôb, ktoré na človeka číhajú. Oproti minulosti existuje nespočetne veľa ochorení rôzneho druhu. Kým v minulosti umierali ľudia na chrípku či osýpky, dnes sú to oveľa zákernejšie choroby, sú to civilizačne choroby, ktoré kráčajú ruka v ruke s pokrokom. 


Zdroj:http://www.livinghelpcenter.org/STDs.html


 

HISTÓRIA alebo muži ktorý pomohli k poznaniu

 

August von Wassermann vyvinul v r. 1906 prvú skorú dôkazovú metódu na syfilis, o štyri roky neskôr objavil Paul Ehrlich proti tejto chorobe prvý účinný liek, Salvarsan, prípravok obsahujúci arzén. Objavením penicilínu Alexandrom Flemingom a jeho vysoko technická výroba po 2. svetovej vojne bleskovo rozšírila spektrum účinných liečebných metód.

 

 

CHARAKTERISTIKA POHLAVNÝCH CHORÔB:

 

Jedná sa o ochorenia, ktoré sú vyvolávané baktériami, parazitmi, plesňami, protozoami, alebo vírusmi. Prenos nastáva prevažne alebo výlučne pohlavným stykom alebo úzkym telesným kontaktom. Príležitostne je možný aj dodatočný nepohlavný prenos, napr. transfúziou krvi.

 

 

NAJZNÁMEJŠIE CHOROBY:

 

Poznáme veľa rôznych chorôb. Napríklad:

- Syfilis
- Bakteriálna vaginóza
- Kvapavka - AIDS
- Trichomoniáza
- Herpes genitalis
- Svrab
- Chlamýdie

 

 

Syfilis alebo lues patrí medzi tie pohlavne prenosné choroby, ktoré nie je ľahké diagnostikovať. Príznaky sa nemusia objaviť hneď po infikovaní, a preto dlho ostáva neodhalená a nepozorovateľne sa tak môže šíriť ďalej. Syfilis na seba upozorní až vtedy, keď choroba prejde do druhého štádia a objavia sa na tele postihnutého nepekné kožné zmeny v pod.

 

Kvapavka, gonorea je veľmi nebezpečná pohlavne prenosná choroba. Jej diagnostika vôbec nie je ľahká. Kvapavka často prebieha bez väčších príznakov, ktoré by sa dali spozorovať. Diagnostika u mužov a žien je rozdielna. Je to z dôvodu toho, že u mužov sa predsa len príznaky objavia oveľa skôr ako u ženy.

 

Genitálny herpes patrí medzi tie sexuálne prenosné ochorenia, ktoré sa bohužiaľ nedajú vyliečiť. Ak sa raz vírusom herpes simplex nakazíte, tak ostáva vo vašom tele po celý život. Je len otázka času v akých častých intervaloch sa ataky herpesu, respektíve oparu, čo herpes simplex spôsobuje, bude opakovať.

 

Chlamýdiová infekcia ako jedna z najčastejších pohlavne prenosných ochorení súčasnosti nemá výrazné príznaky, ktorými by na seba upozornila. Práve táto skutočnosť spôsobuje, že chlamýdiová infekcia ostáva neliečená a spôsobuje v budúcnosti napríklad poruchy plodnosti. Inkubačná doba chlamýdiovej infekcie je 1 až 3 týždne od preniknutia choroboplodných zárodkov do organizmu.

 

Trichomoniáza ako jedna zo sexuálne prenosných ochorení sa v akútnom štádiu dá veľmi rýchlo diagnostikovať. Problém je však v tom, že trichomoniáza z akútneho štádia veľmi rýchlo prechádza do chronického štádia, ktoré je často bezpríznakové a tak sa choroba nepozorovateľne môže šíriť ďalej.AIDS a HIV sú skratky najobávanejšej a dalo by sa povedať aj najzávažnejšej sexuálne prenosnej choroby. Spoločnosť túto zákernú pohlavne prenosnú infekciu označila za pohromu 20. storočia a nepochybne ňou je aj v 21. storočí.


Zdroj:http://www.scientificamerican.com/blog/post.cfm?id=aids-vaccine-surprises-scientists-p-2009-09-24


 

Epidémiu AIDS, rozšíreného dnes po celom svete, sprevádza strach. Strach je negatívna emócia a ako ochrana pred AIDS veľmi neúčinkuje. Strach z ľudí, ktorí sú nákazou postihnutí, spôsobujú nedorozumenie a nepriateľstvo medzi zdravými a postihnutými. Nedorozumenia, ktoré sa obracajú medzi oboma. Strach z ochorenia pritom ovplyvňuje žiadúcim smerom správanie človeka len do určitej miery. Ak nie je podporovaný dostatkom poučenia, môže v nás vzbudiť inú nežiadúcu emóciu – odovzdanosť osudu, pocit, že aj tak nemôžem nič robiť, aby som sa pred ochorením chránil. Pred AIDS nás neochráni strach, ale poučená zodpovednosť. Mnohí ľudia sa často zo strachu o svoje zdravie vyhýbajú človeku, o ktorom sa dozvedeli, že je HIV pozitívny alebo chorí na AIDS.

 

 

Získané zlyhanie

 

Čo je AIDS? Anglická skratka názvu acquired immuno deficiency syndrom, znamená syndróm získaného zlyhania imunity. Imunita je dôležitý mechanizmus obranyschopnosti organizmu. Tento mechanizmus pomáha v tele človeka ničiť mikroorganizmy, najmä vírusy, žijúce v bunkách a spôsobujúce rôzne ochorenia. AIDS je taktiež vírusové ochorenie. Spôsobuje ho vírus HIV (human immunodeficiency virus), ktorý je v porovnaní s ostatnými vírusmi zvlášť zákerný. Je totiž schopný úplne narušiť práve mechanizmus obranyschopnosti organizmu tak, že človek infikovaný vírusom HIV, u ktorého prepuklo ochorenie AIDS, môže zomrieť na chorobu, na ktorú sa inak nezomiera, napr. na zápal pľúc. Teraz sa asi spýtate, ako sa vlastne nákaza AIDS prejavuje. Odpoveď však nie je jednoduchá. Môžu to byť príznaky celkom bežnej infekcie, ktorá je nám známa: zvýšená teplota, hnačka, chrípkové príznaky a pod. Jednou zo záludností HIV infekcie je, že sa nemusí nijako prejaviť celé mesiace, ba i roky.  Existujú ľudia, nositelia HIV infekcie, u ktorých sa ochorenia sprevádzajúce úplne rozvinutý AIDS neprejavia vôbec, jednoducho nepodľahnú ochoreniu AIDS a napriek tomu môžu sami infekciu šíriť.

 

 

HIV sa prenáša krvou, sexuálnym stykom a z matky na plod

 

Cesty prenosu

Dnes vieme, že hemofilici, ktorí ochoreli na AIDS, ochorelo preto, že im bol podaný liek obsahujúci HIV. Lieky pre hemofilikov sa vyrábajú z krvného séra veľkého množstva darcov. Darcovia, medzi ktorými boli aj ľudia infikovaný HIV (hoci nič ani netušili), teda infekciu prepravili svojou krvou. Z krvi sa nakazili aj ľudia, ktorí dostali transfúziu napr. pri operácii. Akonáhle bola zistená táto cesta šírenia HIV, začala byť vo všetkých civilizovaných krajinách krv podrobovaná kontrole. Taktiež sú kontrolovaní všetci darcovia krvi. V bývalom Československu to bolo od r. 1987. Túto cestu prenosu “strážia” zdravotníci. Všetky ostatné spôsoby prenosu sú v našich rukách.

 

 

Striedanie sexuálnych partnerov - spoľahlivá cesta pre AIDS

Promiskuita znamená striedanie a najčastejšie sa tento výraz používa  v spojení so sexom. Hovoríme teda o sexuálnej promiskuite. Povedzme si o striedaní sexuálnych partnerov, o nevere, nestálych milencoch, o milostných vzťahoch, ktoré netrvajú dlho, ktoré sú skôr naopak krátke, že ani vlastne o vzťah nejde.. A pretože väčšina ľudí nie je schopná žiť bez sexu, začne neskôr vyhľadávať krátkodobé styky – často zámerne s neznámymi partnermi, pretože riziko prezradenia je v takom prípade malé, ale riziko získania nejakej pohlavne prenosnej choroby – i AIDS – naopak značné.
Zopakujte si:
1. Ako sa prenášajú pohlavné choroby?
2. Aké sú najznámejšie pohlavné choroby?
3. Ktorá je najobávanejšia pohlavná choroba 20. a 21. storočia?
4. Čo spôsobuje AIDS a akou cestou sa prenáša?
5. Ako sa máme chrániť pre pohlavnými chorobami?

Použitá literatúra:
Miron Zelina: Ako zmeniť sám seba, OG-vydavateľstvo Poľana, s.r.o.Bratislava 2008
http://www.pohlavne-choroby.eu/article/108/virus-hiv-aids.aspx
http://www.infovek.sk/predmety/sexvych/grmanova/aids.htmZdroje obrazkov:
http://www.livinghelpcenter.org/STDs.html http://www.scientificamerican.com/blog/post.cfm?id=aids-vaccine-surprises-scientists-p-2009-09-24