Orech zaraďujeme medzi najhodnotnejšie ovocné druhy. V treťohorách sa vyskytoval od Mexika až po Grónsko. K nám bol privezený zo západnej Európy a jeho pestovanie má pomerne starú tradíciu. Vyskytuje sa takmer na celom území republiky okrem vysokohorských pásiem. Poznáme asi štyridsať druhov odrôd orecha.

   Strom orecha dorastá do veľkých rozmerov. Niekedy dosahuje výšku až do tridsať metrov. Dožíva sa vyského veku, niekoľko sto rokov. Má vysokú nasadenú korunu, jeho kmeň je rovný, šedej farby. Koreň časom hrubne a široko sa rozkonáruje. Listy sú veľké. Po ich opadaní zostávajú jazvy. Kvety sú jednopohlavné, rásť začínajú v apríli. Plod orecha oriešok, obalená zeleným neskôr černejúcim a horkým oplodím. Má výbornú chuť i rozsiahle použitie. Oriešky používame na prípravu jedál, múčnikou, kompótou. Obsahuje dôležité minerálne látky, vitamíny aj veľa tukov, ktoré sa využívajú na výrobu olejov.

   Vysoko sa oceňuje aj orechové drevo. Veľmi dobre ssa spracúva a využíva. V umeleckom stolárstve sa používa aj na výrobu hudobných nástrojov.