Vo vode a jej okolí žije veľké množstvo živočíchov. Medzi ne patria aj obojživelníky a plazy.


Plazy patria medzi stavovce. Typickým znakom pre plazy je premenlivá telesná teplota, ktorá sa mení podľa teploty okolia. Sú veľmi dobre prispôsobené životu na suchej zemi. Majú zrohovatenú pokožku so šupinami alebo štítkami.

Plazy sa rozmnožujú vajíčkami, ktoré znášajú do pôdy. Zárodok sa vyvíja vo vajíčku v takzvanom zárodočnom obale. Počas celého svojho života dýchajú pľúcami.


 

Medzi plazy žijúce vo vode a jej okolí patrí:

  • užovka obojková,

  • korytnačka močiarna.Užovka obojková

Užovka obojková patrí medzi hady. Má typické štíhle hadovité telo, ktoré plynule prechádza do chvosta. Dorastá do dĺžky 1 metra. Má sivo sfarbená suchú kožu pokrytú rohovinovými šupinami. Hlavu má vajcovitého tvaru, oddelenú od tela zúženinou – obojkom. Ľahko ju spoznáme podľa dvoch bielych alebo žltkastých polmesiačikovitých škvŕn, ktoré má za hlavou.

Užovka obojková sa živí najmä obojživelníkmi, väčším hmyzom a myšami. Rozmnožuje sa vajíčkami, ktoré kladie do dier v pôde alebo do kompostu. Najčastejšie ju môžeme vidieť na brehoch stojatých aj tečúcich vôd. Má dobre roztiahnuteľné čeľuste, preto môže korisť prehĺtať v celku. Nie je jedovatá. Patrí medzi zákonom chránené živočíchy.


http://en.wikipedia.org/wiki/Grass_snake

Užovka obojková

 


Korytnačka močiarna