Kto zistil, že pochádzame z opice? Odkiaľ sa vzal neandrtálec? Učinili sa o to práve vedci, ktorí to objavili.

            Christian Jurgensen Thomsen ( 1788 až 1865) bol dánsky archeológ. Neskôr sa stal riaditeľom múzea v dánskom meste Kodaň. Podľa toho, že praveké predmety rozdelil na kamenné, bronzové a železné rozdelil aj pravek na tri doby: kamennú, bronzovú a železnú.

Johann Carl Fuhlrott:  Tento profesor matematiky sa narodil v roku 1804  a zomrel v roku 1877. Podľa nálezu neznámych kostí, ktoré sa našli v Neanderovej doline v Nemecku určil, že šlo o najstaršieho obyvateľa Európy- neandrtálca. Stalo sa to v roku 1856.

Charles Darwin: Vedec z Anglicka sa narodil v roku 1809 a zomrel v roku 1882. Jeho teória, ktorá vyšla v roku 1859 ukazuje, že človek sa vyvíjal z nižších foriem na vyššie. Chýbal v ňom však medzistupeň medzi človek a zvieraťom, ale sa našiel na Jáve- pitekantropus- opočlovek.

 Schéma vývoja človeka ( vytvoril ju Charles Darwin )

Ramapitekus : žil asi pred 10 miliónmi rokov

Australopitekus: žil asi pred 5 miliónmi rokov

Homo habilis( človek zručný): žil asi pred 2 miliónmi rokov

Homo erectus( človek vzpriamený): žil asi pred 1 miliónom rokov

Homo sapiens( človek rozumný)( Stenheim, Nenadrtal, Palestína): žil v rozpätí rokov asi 500 000 až 50 000 pred Kristom.

Homo sapiens sapiens ( človek dnešného typu): až dodnes.

Jaroslav Petrbok:  Tento záchranca gánovskeho nálezu odliatiny mozgovne nenadrtálca sa narodil v roku 1881  a zomrel v roku 1960. Zachránil aspoň niečo z travertínového kopcu, aspoň ten odliatok. Kopec po nejakej dobe už vôbec neexistoval, kvôli ťaženiu travertínu, tak mu môžeme ďakovať za tento nález.