Sebapoznanie a sebahodnotenie - človek poznáva seba samého pri styku s inými ľuďmi; poznáva ich vlastnosti a porovnáva s nimi vlastné správania, poznáva seba („som dobrý človek, nie som dokonalý...“)
Sebapoznanie je uvedomenie si osobnosti v priebehu svojho prežívania a správania, najmä nedostatkov a kladov. K sebapoznaniu dochádza v priebehu sociálnej interakcie jednotlivca: hodnotením iných ľudí sa človek učí poznávať ľudské vlastnosti a tie potom vyčleňovať a poznávať aj u seba. Poznávanie seba prebieha rozborom, hodnotením vlastného správania, konania, výsledkov činnosti. Osobitný význam majú situácie viacalternatívnej voľby, konflikty a krízové stavy. Sebapoznaniu predchádza proces sebauvedomovania. Sebapoznanie sa začína výrazne utvárať pri vstupe dieťaťa do školy, kedy si často zamieňa želané vlastnosti so skutočnými. Až v puberte sa urýchľuje proces sebapoznania, kedy sa pozornosť obracia na seba samého, najmä v adolescencii, keď sa zintenzívňuje zámerný proces sebaformovania, keď si jednotlivec hľadá miesto v spoločnosti, hodnotí svoje možnosti, robí si životné plány. U mnohých pri sebapoznávaní vznikajú chyby, čo im sťažuje účinnú sebareguláciu a na ich škodu je potom sebapreceňovanie, sebapodceňovanie, ale i nedostatočné poznanie.
Je dobre zamyslieť sa nad svojimi dobrými a zlými vlastnosťami. Školskí a poradenskí psychológovia vypracovali zoznam prejavov dobrého a horšieho správania , dobrých a horších vlastností.
Prečítaj si zoznam problémov v správaní a ku každému riadku si uveď číslo , ako sa ťa daný problém týka. Ak nemáš problém, uveď nulu.
1 - zriedka
2 - často, každý týždeň
3 - denne, veľmi často
-
Klamanie
-
Záškoláctvo, občas chodím za školu
-
Gamblerstvo a iné závislosti (od počítačov, mobilu, televízie)
-
Poškodzovanie vecí, ničenie lavíc, stien, stromov, parkov a iné
-
Nervozita, impulzivita, nepokoj
-
Drobné krádeže v obchodoch, škole ale aj na verejnosti
-
Smútok, depresia
-
Nesústredenosť, hyperaktivita
-
Zlé výsledky v učení, nedostatočný prospech (prepadnutie)
-
Útek zo školy, z domu, alebo chuť odísť
-
Myšlienky na samovraždu
-
Myšlienky na to, že sa neoplatí žiť a niet prečo žiť
-
Sprejerstvo, grafity – maľovanie po múroch, stenách
-
Plachosť v nadväzovaní vzťahov, kontaktov
-
Strach, úzkosť , fóbie
-
Zajakávanie, prípadne iné chyby pri rozprávaní, červenanie sa
-
Poruchy učenia
-
Hádky so spolužiakmi, rodičmi, vysmievanie sa a ponižovanie slabších, mladších spolužiakov
-
Vyrušovanie v triede, nedisciplinovanosť
-
Nadanie, talent ako problém
-
Môj výzor tváre, tela
-
Iné – napíš čo ťa trápi
Istotne však nemáš len problémy v správaní, nejaké nevhodné povahové vlastnosti. Každý človek je aj dobrý, má dobré povahové vlastnosti.
Úloha
Podčiarkni tie prejavy, vlastnosti o ktorých si myslíš, že ich máš, že sa podľa nich správaš.