Nórsko

  Poloha:  Nórsko leží  na severozápade Európy, na západe Škandinávskeho   polostrova( na mape vyznačené zelenou farbou). Obmýva ho Nórske more z časti i Barentsovo more. Niektoré časti Nórska sú po celý rok pod vrstvou snehu- 1 tretina rozlohy je za Severnou polárnou kružnicou. Susediace štáty sú: Švédsko, Fínsko a Rusko.

Rozloha: 323 758 km² ,na svete mu patrí 60. miesto.  

Závislé územia Nórska:  Svalbard (Špicbergy), Jan Mayen, Bouvetou ostrov a Ostrov Petra I.

Povrch Nórska tvorí hlavne pohorie Škandinávske vrchy, ktoré sa ťahajú v smere poludníkov. Tu sa nachádza aj najväčší vrch Nórska- Galdhopiggen 2469m.n.morom.Nórsko má oproti Slovensku až 20 národných parkov napr. Anderdalen. Nórsko má vďaka veľkému počtu ostrovov a fjordov veľmi členité pobrežie. Fjord-  pozostatok z ľadovca. Jeho podnebie zmierňuje Golfský prúd, ktorého pôsobením oceán nezamŕza. Na pobreží je oceánske podnebie, vo vnútrozemí sa prejavujú rysy kontinentálneho podnebia.

 Počet obyvateľov: 4 524 100

 Hustota zaľudnenia: 14 obyvateľov na km².

Je to dôsledkom toho, že severné pobrežie štátu je za polárnou kružnicou a skoro po celý rok pod vrstvou snehu. Pri nízkej teplote sa nevyvinul natoľko priemysel, aby uživil väčší počet obyvateľov.

Hlavné mesto: Oslo má približne 500 000 obyv.

Iné mestá: Trondheim

Rasové a národnostné zloženie:  Nóri 91,1 %, Švédi 1 %,Dáni 1,1 % a iné asi 6,8 % 

Nórsko je kráľovstvo a je rozdelené na 18 krajov( fylker) a Oslo.

Jazyk:  nórčina

Mena:   nórska koruna ,( 1 koruna- 100  øre)

Štátny sviatok:  17. máj

Rieky:  Glåma- rieky sú krátke a prudké

Náboženstvo:  prevažne evanjelické

Priemerná dĺžka života:  muži:76 rokov, ženy:  81 rokov

Priemysel:  Nórsko je vedúca krajina v Európe v rybolove.  Nóri vyrobia najviac elektrickej energie na jedného človeka, a vyrobí sa hlavne vo vodných elektrárňach. Pri tom vzniklo aj hutníctvo farebných kovov a chemický priemysel. Medzi dôležitý priemysel v Nórsku patrí aj strojárstvo.

Nerastné suroviny: Nórsko ťaží na dne Severného mora ropu a zemný plyn. Časť ropy a zemného plynu spracúva chemický priemysel, ostatné sa vyváža. V Nórsku sa ťaží aj čierne uhlie a železná ruda.

História: Na území Nórska žilo veľa kmeňov, ktoré spojil koncom 9. storočia Harald I. Krásnovlasý. V 11. storočí prijalo Nórsko kresťanstvo. V rokoch 1450- 1814 bolo súčasťou Dánskeho kráľovstva. Od roku 1814 bolo neutrálne a na čele bol kráľ. V roku  1940  ho začalo okupovať Nemecko. Po 2. svetovej vojne až dodnes sa volá Nórsko.

Historické pamiatky: Dominantou tejto severnej krajiny sú drevené kostolíky. Najznámejšie sú v : Heddale, v Burgunde i v Urnes. Posledný z nich  je zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Historické jadro prístavu Bergen je  zaradené do UNESCO. Dôkazom, že tu v dávnej minulosti žili ľudia sú skalné kresby v Alte( taktiež UNESCO).

Šport: Keďže krajina sa nachádza na severe Európy je každému jasné, že tu prevláda zimný šport. Najpopulárnejšie sú biatlon, beh na lyžiach, skoky na lyžiach a zjazdové lyžovanie. Mnohí športovci  z Nórska patria medzi elitu v športe. Najznámejší je Ole Einar Bjoernadalen- najúspešnejší biatlonista celej histórie. Ďalší sú:  A. Jacobsen – skoky na lyžiach, P. Northug- beh na lyžiach,Axel Lund Svindal- zjazdové lyžovanie, Marit Bjoergen- klasické lyžovanie.