V predchádzajúcej kapitole sme si povedali niečo málo o tých multimediálnych zariadeniach, ktoré môžu byť súčasťou počítača, alebo môžu fungovať samostatne, ako rôzne prehrávače zvuku a obrazu.

 

 

V tejto časti si povieme o tých zariadeniach, ktoré dokážu vytvárať a zaznamenávať multimediálne súbory a reprodukovať ich. Sem môžeme zaradiť tieto multimediálne zariadenia:

 

 • Digitálny fotoaparát

 • Digitálny fotorámik

 • Digitálnu videokameru

 • Digitálna televízia

 • GPS navigácia

 • Mobilný telefón

   

   

Digitálny fotoaparát – toto multimediálne zariadenie prešlo búrlivým vývojom. Zaznamenávajú statický obraz v digitálnej forme. Tento môže byť okamžite prehratý na displeji, nahratý do počítača a publikovaný na webe, alebo posielaný formou prílohy. Takto zhotovený obraz je možné spracovať aj do formy klasickej papierovej fotografie. Prvé digitálne fotoaparáty vedeli zhotoviť obrázky o celkovej kapacite 1 Mpix a ich cena bola veľmi vysoká (okolo 13000 USD).

 

Postupným vývojom technológií narastala kapacita obrazu a klesala cena. Dnes sú tieto zariadenia bežne dostupné. Je možné do nich zakúpiť pamäťové karty s kapacitou niekoľko GB, a to umožňuje zaznamenávať nielen digitálne fotografie, ale aj video záznam.

 

V dnešnej dobe je možné zakúpiť klasické digitálne fotoaparáty, ako aj tzv. zrkadlovky. Tie sú však oproti klasickým podstatne drahšie.

 

zdroj: http://www.zoznamtovaru.sk/digitalne-fotoaparaty/52104/

 

Digitálny fotoaparát pre bežného užívateľa

 

 

Zdroj: http://www.pixmania.sk/sk/sk/2896900/art/ingo/digitalny-fotoaparat-hell.html

 

jednoduchý pre deti

 

 

Zdroj: http://www.dio.sk/index.php?akcia=ukaz_vyrobok&kat=Zrkadlovky&je_hladanie=nie

 

a zrkadlovka pre profesionálov.

 

 

Digitálny fotorámik – slúži ako obrazové zariadenie na prehrávanie digitálnych fotografií. Je to alternatíva ku tlačeným fotografiám. Nafotené obrázky je možné nahrať do pamäťovej karty fotorámika a nastaviť frekvenciu výmeny obrázkov. Takýto fotorámik nám potom sám prehráva nami vytvorený súbor fotografií. Je to alternatíva pre starších ľudí, alebo technicky menej zdatných užívateľov. Vzhľadom na dnešné kapacity pamäťových kariet je možné takýmto spôsobom prezerať celé kolekcie fotografií v ktorých ich je aj niekoľko desiatok. Fotorámik nepotrebuje žiadny softvér, žiadny ovládač, len prípojku do elektrickej siete, pričom spotreba elektrickej energie je takmer zanedbateľná.

 

Ich dizajn je pomerne jednoduchý a farebná škála je pomerne veľká. Dnes sa už vyrábajú aj zložitejšie fotorámiky, ku ktorým sa dodáva aj diaľkový ovládač.

 

 

Zdroj: http://www.sjcompany.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=239

 

 

Zdroj: http://www.megafoto.sk/Coby/digitalny-ramcek-7

 

 

Zdroj: http://www.nakup1.sk/digitalny-fotoramik-intenso-photobase-203-cm-8-p-13103.html

 

Rôzne varianty digitálnych fotorámikov.

 

 

Digitálna videokamera – je ďalším multimediálnym pamäťovým zariadením. Slúži nám na uchovanie filmového záznamu spolu so zvukom. V súčasnosti ich delíme do viacerých kategórií:

 

 • Mini DV kamery

 • DVD kamery

 • HDD kamery


 

Mini DV kamery - do tejto kategórie patria tak tie najlacnejšie kamery, ako aj kamery poloprofesionálne až profesionálne kamery za tisíce eur. Výhodou týchto kamier je, že záznam je uložený v plnej kvalite nekomprimovaný. Nevýhodou je jeho následné pomerne zložité spracovanie a archivácia. Archivácia záznamu je možná pomocou DVD rekordéra alebo počítača.

 

 

Zdroj: http://thecoolgadgets.com/mini-dv-tiny-camera-8gb-microsd-spy-gadget/

 

 

Zdroj: http://beeson-helenaa2.blogspot.com/2009/11/hardware.html

 

 

Zdroj: http://wisecorp.en.made-in-china.com/product/DoTnRPErRSWU/China-Hot-Selling-Mini-DVR-Camera-Mini-DV.html

 

Mini DV kamery

 

 

DVD kamery - tieto kamery vznikli pre uľahčenie práce z natočeným videom. Do kamery sa vkladajú 8 cm disky, ktoré sa po natočení môžu rovno vložiť do DVD prehrávača. To znamená, že pokiaľ nechcete záznam nejako upravovať, nie je s ním už žiadna práca. Ak záznam chcete upraviť, spravíte to pomocou programu na úpravu videa. Nevýhodou DVD kamery je značne obmedzená doba záznamu na jeden DVD disk.

 

 

Zdroj: http://www.hifimarket.cz/shop/novinky.asp?&nadpis=&info=&d1=&d2=&obdobi=&sort=datum&id=&strana=112&enh=

 

 

Zdroj: http://www.phing.com/listing/507067-WTS-SONY-DCR-DVD610E-Near-Mint-c-w-Original-Box-and-Accessor

 

DVD kamera

 

 

HDD kamery - ukladajú záznam na vnútorný harddisk, ktorý je podobný harddisku v počítači, len je menší. Veľkou výhodou je jeho veľká kapacita, kedy je možné na 30 GB harddisk nahrať až niekoľko hodín záznamu. Sťahovanie a následná archivácia záznamu v HDD kamery je veľmi jednoduchá. Väčšina týchto prístrojov umožňuje taktiež záznam na pamäťovú kartu. Záznam je komprimovaný v kodeku mpeg2 alebo v novšom mpeg4. Tento záznam nie je tak kvalitný ako na mini DV pásku, ale pre domáce využitie bohate postačujúci a nie je s ním toľko práce. Nevýhodami týchto HDD kamier je absencia klasického hľadáčika a taktiež menšia odolnosť proti nárazom.

 

 

Zdroj: http://www.zoznamtovaru.sk/digitalne-kamery/2698500/

 

 

Zdroj: http://www.nakupka.cz/vyrobek/videokamera-sony-dcrsr37es-cen-hdd/

 

HDD kamera

 

 

Ako vidieť digitálnych video kamier je veľa. Spoločné však majú jedno, všetky dokážu spolupracovať s počítačom a výrobcovia spolu s kamerou predávajú aj aplikačný softvér a dátový USB kábel. Pomocou tohto kábla je možné preniesť údaje z kamery do počítača a tam ich podľa potreby upraviť.

 

 

Digitálna televízia – je vlastne vyústením vývoja televízie, ako jedného z najstarších zariadení zábavy, ktorá prešla počas svojej histórie pomerne zložitým vývojom. Najprv to bolo čierno-biele, neskôr farebné vysielanie. Postupne ako sa miniaturizovali súčiastky spracovávajúce obrazový a zvukový signál, zmenšoval sa aj televízor. Najväčšiu zmenu prekonal, keď sa obrazovka pozostávajúca z katódovej žiarovky, nahradila plochou obrazovkou využívajúcou tekutý kryštál LCD (Liquid crystal dysplay), alebo plazmu. Tieto nové technológie priam predurčovali ďalší vývoj televíznej techniky – digitalizáciu.

 

 

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)je európsky systém, určený na pozemské digitálne televízne vysielanie. Pri tomto type vysielania sa televízne programy spracúvajú a prenášajú k divákom v digitálnej forme. Je to podobné spracovanie, ako sa používa vo výpočtovej technike, na internete, či pri CD alebo DVD nosičoch. Postupne, do roku 2012 bude súčasné pozemské analógové televízne vysielanie nahradené pozemským digitálnym televíznym vysielaním. Na Slovensku sa už vysiela digitálne.

 

 

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting

 

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/13/598409/Satelitna-televizia-Magio-uz-aj-vo-vianocnych-spotoch-T-Comu

 

Zdroj: http://spravy.pozri.sk/clanok/Bezdr%C3%B4tova-digitalna-televizia-v-obciach-v-okoli-Bratislavy/149312

 

Zdroj: http://www.fiberlan.sk/iptv__digitalna_televizia.html

 

Digitálna televízia

 

 

GPS navigácia – je satelitný navigačný systém používaný na zistenie presnej pozície a poskytujúci veľmi presnú časovú referenciu kdekoľvek na zemi. Tento systém je schopný poskytovať údaje o polohe nezávisle na počasí, a to 24 hodín denne. Tento systém bol pôvodne vyvíjaný pre vojenské účely, ale americká vláda ho s určitými obmedzeniami umožnila používať aj pre civilný sektor.

 

V súčasnosti poznáme GPS navigáciu do auta, pre cyklistov a turistov. Mapy je možné zakúpiť, alebo aktualizovať pomocou počítača cez internet.

 

 

Zdroj: http://www.topky.org/2011/01/tradicne-gps-pristroje-pomaly-zmiznu-z.html

 

GPS navigácia: automobilová

 

 

Zdroj: http://www.presne.sk/garmin-edge-500-hr-cad-p2051

 

GPS navigácia: cyklistická

 

 

Zdroj: http://blog.cernosice.cz/index.php/2007-07-15-turisticke-gps

 

GPS navigácia: turistická

 

 

V dnešnej dobe sa už navigačné prístroje montujú do veľkého množstva automobilov ako štandardná, alebo doplnková výbava a sú súčasťou prístrojovej dosky automobilu. Tie, ktoré možno voľne kúpiť sa zvyčajne montujú na čelné sklo vodiča, a tak sčasti zamedzujú výhľadu a preto ich výrobcovia automobilov začali montovať do automobilov.

 

 

Mobilný telefón – je asi najrozšírenejšie multimediálne zariadenie, ktoré sa dnes používa. Je to vlastne menší prenosný telefón komunikujúci prostredníctvom telefónnej siete pomocou rádiového spojenia. Preto je prakticky použiteľný kdekoľvek. Vo svojej podstate je mobilný telefón počítač obsahujúci matičnú dosku, procesor, (CPU), hlavnú pamäť, operačnú pamäť, klávesnicu, display a vysielač a prímač GSM, GPRS, bluetouth a pod.


 

Z hľadiska multimédií nám slúži telefón na:

 

 • Telefonovanie

 • Posielanie SMS správ (short message services – servis krátkych správ)

 • Posielanie MMS správ

 • Nahrávanie a prehrávanie hudby v MP3 a MP4 formáte

 • Fotografovanie

 • Natáčanie krátkeho videá

 • Funguje ako GPS navigácia

 • Pracuje s internetom


 

Mobilné telefóny môžu medzi sebou navzájom komunikovať pomocou infračerveného portu, bluetooth, alebo pomocou dátového kábla. Každý typ mobilného telefónu je vybavený inými funkciami, aj obsluha je vždy odlišná, tak isto ako pripojiteľnosť k počítaču. Snáď blízka budúcnosť prinesie aj do tohto segmentu digitálnych multimediálnych prístrojov štandardizáciu. Už to badať u nových druhov mobilov, ktoré využívajú operačný systém Android určený pre tieto zariadenia.

 

Ako vidieť, multimédiá nás obklopujú prakticky všade, doma, v práci, pri zábave. Ich počet, škála a spôsoby použitia sa neustále rozširujú. Vďaka vývoju vznikajú nové zariadenia, ktoré si veľmi rýchlo nachádzajú cestu ku zákazníkom, a tým aj široké uplatnenie.

 

Samozrejmou vlastnosťou nových multimediálnych zariadení je ich multifunkcionalita, nárast pamäťových médií, skvalitňovanie digitálnych záznamov, ako aj ich spôsob prenosu a distribúcie po internete.

 

Táto oblasť použitia ešte isto prinesie v blízkej budúcnosti nové zariadenia, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Vďaka digitalizácii môžeme už dnes predpokladať, že popularita a použitie takýchto zariadení bude rýchlo rásť.

 

Dnes by sme si náš svet bez digitálnych pomocníkov, z ktorých väčšina je multimediálna, nevedeli ani predstaviť. Multimédiá sú jedna z najviac a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí nášho života. Ide o oblasť, ktorej používanie nie je nijako vekom ohraničená. Vieme, že multimédiám holdujú už malé deti, ktoré si bez toho, aby o nich mali čo len tušenie pozerajú rôzne rozprávky na DVD, počúvajú hudbu a pozerajú TV program. Už aj tie najmenšie si vedia zapnúť televíziu a neskôr sa naučia používať aj ostatné multimediálne prístroje. Sú to najmä mladí ľudia, ktorí využívajú obrovské množstvo funkcií svojich mobilných telefónov, bez ktorých si už svoj život nevedia ani predstaviť.

 Použitá literatúra:
Vlastné poznámky
http://digitalnakamera.blogspot.com/

Zdroje obrazkov:
http://www.zoznamtovaru.sk/digitalne-fotoaparaty/52104/
http://www.pixmania.sk/sk/sk/2896900/art/ingo/digitalny-fotoaparat-hell.html
http://www.dio.sk/index.php?akcia=ukaz_vyrobok&kat=Zrkadlovky&je_hladanie=nie
http://www.sjcompany.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=239
http://www.megafoto.sk/Coby/digitalny-ramcek-7
http://www.nakup1.sk/digitalny-fotoramik-intenso-photobase-203-cm-8-p-13103.html
http://thecoolgadgets.com/mini-dv-tiny-camera-8gb-microsd-spy-gadget/
http://beeson-helenaa2.blogspot.com/2009/11/hardware.html
http://wisecorp.en.made-in-china.com/product/DoTnRPErRSWU/China-Hot-Selling-Mini-DVR-Camera-Mini-DV.html
http://www.hifimarket.cz/shop/novinky.asp?&nadpis=&info=&d1=&d2=&obdobi=&sort=datum&id=&strana=112&enh=
http://www.phing.com/listing/507067-WTS-SONY-DCR-DVD610E-Near-Mint-c-w-Original-Box-and-Accessor
http://www.zoznamtovaru.sk/digitalne-kamery/2698500/
http://www.nakupka.cz/vyrobek/videokamera-sony-dcrsr37es-cen-hdd/
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting
http://www.topky.sk/cl/13/598409/Satelitna-televizia-Magio-uz-aj-vo-vianocnych-spotoch-T-Comu
http://spravy.pozri.sk/clanok/Bezdr%C3%B4tova-digitalna-televizia-v-obciach-v-okoli-Bratislavy/149312
http://www.fiberlan.sk/iptv__digitalna_televizia.html
http://www.topky.org/2011/01/tradicne-gps-pristroje-pomaly-zmiznu-z.html
http://www.presne.sk/garmin-edge-500-hr-cad-p2051