Mária Antónia Josefa Johana, dcéra Márie Terézie a Františka Štefana I. sa narodila 2. novembra 1755. Malá princeznička prišla na svet v deň, keď si pripomíname Pamiatku zosnulých. Je možné, že tento pochmúrny dátum narodenia určil jej tragický osud? Keď mala Mária Antónia 11 rokov, rozhodli o jej sobáši s francúzskym následníkom trónu Ľudovítom XVI. Musela sa učiť písať po nemecky aj po francúzsky. Študovala dejepis, hudbu, tanec a musela mať všeobecný prehľad.

Keď mala 14 rokov, vydali ju. Ako bolo zvykom, pri sobáši vo Viedni Ľudovíta XVI. Zastúpili a oficiálny svadobný obrad sa konal v kráľovskej kaplnke na zámku vo Versailles  16. mája 1770. A z Márie Antónie sa stala Mária Antoinetta Josepha Jeanne či jednoduchšie Mária Antoinetta.

 

 

 

 

Po štyroch rokoch zomrel kráľ Ľudovít XV. Jeho vnuk Ľudovít XVI. s manželkou Máriou Antoinettou zasadli na trón. Už vtedy sa začala rýchla cesta kráľovnej k tragickému koncu. Francúzi jej vytýkali, že sa manželovi plietla do vládnutia. Ešte viac ich rozčuľoval jej rozmarný a najmä veľmi nákladný život. Pokladali ju za hlavného vinníka bankrotu štátnej pokladnice. Kráľovná si dala voziť látky, krajky, šperky, usporadúvala nákladné plesy. Na kráľovský dvor ročne minula desatinu ročného štátneho rozpočtu. Pravda je však aj tá, že Francúzsko položila na kolená najmä neschopnosť kráľa a ministrov.

Hlad, bieda, nedostatok práce a peňazí dohnali ľud v roku 1789 k Veľkej francúzskej revolúcii. Na popravisku pod gilotínou, zomieral jed šľachtic za druhým. Nakoniec, 21. januára 1793 popravili Ľudovíta XVI. a 16 októbra 1793 aj Máriu Antoinettu. Mala iba 38 rokov. Manželia sa stali jedinou kráľovskou obeťou gilotíny.

 

 

___________________________________________________________________________

Bola módnou ikonou rokoka: S Máriou Antoinettou prišiel do Francúzska nový umelecký smer – hravé rokoko. Každý kráľovnin módny výstrelok spoločnosť automaticky prijala. Ona bola tou, ktorá odmietala nosiť korzety vystužené kosticami z veľrýb a na vychádzky na koni si obliekala nohavice. Jej poznávacím znamením sa stal vysoký, niekedy aj polmetrový účes.

 

 

 

gilotína: mechanizmus na popravovanie ľudí zoťatím hlavy, ktorý sa začal používať vo Veľkej francúzskej revolúcii

    

 Zdroje obrazkov:
germanhistorydocs.ghi-dc.or
www.tumblr.com