Vypracovala: Mgr. Jana Dolinská
Koreň (Radix)
Koreň je zvyčajne podzemný orgán, ktorý nenesie listy, s pozitívne geotropickým rastom.
Funkcia koreňa:
- upevňovacia - mechanická
- vyživovacia - absorpčná
- metabolická – syntetická (prebieha syntéza škrobu, aminokyselín, bielkovín a fytohormónov)
- zásobná - napr. mrkva, repa
- vegetatívne (nepohlavné) rozmnožovanie - napr. vinič, georgína
Koreňová sústava: súbor všetkých koreňov jednej rastliny. Rozlišujú sa tieto koreňové sústavy:
-
alorízia (primárna koreňová sústava) – má vytvorený hlavný koreň a z neho vyrastajúce bočné korene. Je typická pre dvojklíčnolistové rastliny.
-
homorízia (vedľajšia koreňová sústava) – hlavný koreň zaniká a jeho funkciu preberá zväzok bočných (adventívnych) koreňov. Tento typ majú jednoklíčnolistové rastliny.
Typy koreňových sústav
a) alorízia
b) homorízia
Typy zakorenenia:
U rastlín sa pozoruje prenik koreňov do rôznej hĺbky.
- hlboké zakorenenie – hlavný koreň s bočnými koreňmi preniká niekoľko metrov pod povrch pôdy. Pri veterných smrštiach sú kmene stromov zlomené, nie vyvrátené s celou koreňovou sústavou (napr. dub)
- plytké zakorenenie – hlavný koreň s bočnými koreňmi sa rozrastajú pod povrchom pôdy. Pri veterných smrštiach sú takého stromy vyvrátené s celou koreňovou sústavou (napr. smrek).
Tvary koreňov:
- niťovitý – napr. mak, jednoročné rastliny
- kužeľovitý – napr. mrkva, petržlen
- repovitý – napr. repa
- kolovitý – napr. dub
- zväzkovitý-napr.trávy
- valcovitý – napr. chren
Pozdĺžna stavba koreňa:
1.koreňová čiapočka (kalyptra)
Chráni koreňový vrchol. Jej vonkajšie bunky sa odlupujú a slizovatejú, tým umožňujú lepšie prenikanie koreňa medzi pôdne častice. Stredom koreňovej čiapočky prechádza rad buniek – tzv. stĺpik (columella). V jeho bunkách sú zrnká presypavého škrobu (statolity). Ich uloženie na spodnej strane buniek v dôsledku gravitácie, usmerňuje pozitívny geotropický rast koreňa.
2.meristematická (embryonálna) zóna – v tejto časti sa pozoruje intenzívne delenie buniek.Bunky sú malé a tenkostenné.
3. pokojové centrum – úzky pás pletiva s nízkou frekvenciou delenia buniek
4. predlžovacia zóna – v tejto časti nastáva pomerne rýchly rast koreňa v dôsledku zväčšovania jednotlivých buniek.
5. diferenciačná zóna – rýchly rast koreňa ustáva, pretože bunky sa diferencujú a špecializujú na vykonávanie príslušných funkcií (vznik primárnych pletív).
Primárna anatomická stavba koreňa:
1. pokožka koreňa – rizoderma (rhizodermis)
Jednovrstvová pokožka koreňa, nikdy nemá kutikulu a prieduchy. Vyrastajú z nej koreňové vlásky. Sú to tenkostenné, dlhé, úzke, valcovité vyliačeniny pokožkových buniek. Ich životnosť je krátka a sú nahradzované novými. Zväčšujú absorpčný povrch koreňa.
2. primárna kôra
Nachádza sa pod pokožkou a zreteľne oddeľuje vodivé pletivá od ostatnej kôry. Je tvorená parenchymatickými bunkami. Rozdeľuje sa na niekoľko vrstiev: ektodermu, mezodermu a vnútornú endodermu. Na radiálnych stenách buniek endodermy sa nachádzajú pri väčšom zväčšení zhrubnutiny – Caspariho pásiky. Zabraňujú preniku vody a látok do obvodových častí koreňa.
3. pericykel
Pletivo, z ktorého vyrastajú bočné korene. Je súčasťou stredného valca.
4. radiálny cievny zväzok
Iba tento typ cievneho zväzku je prítomný v koreni. Tvoria ho pravidelne sa striedajúce lúče drevnej a lykovej časti (dreva a lyka).
5. stržeň a stržňové lúče
Sú vyplnené parenchýmom, sklerenchýmom alebo základným pletivom.
Stredný valec obsahuje pericykel, cievny zväzok a stržeň so stržňovými lúčmi.
Sekundárna stavba koreňa:
Od primárnej sa odlišuje tým, že v koreni sú prítomné aj sekundárne pletivá, ktoré zabezpečujú hrubnutie koreňa. Sekundárne hrubnú len korene nahosemenných a dvojklíčnolistových rastlín.
K sekundárnym pletivám patrí:
- kambium
Zakladá sa medzi vnútornou časťou lyka a vonkajšou časťou dreva. Delením buniek kambia sa do stredu koreňa oddeľujú bunky sekundárneho dreva a smerom k obvodu koreňa bunky sekundárneho lyka.
- felogén
Vzniká z parenchymatických buniek pericykla. Delením jeho buniek sa k obvodu koreňa produkujú bunky korku, ktoré pretrvávajú iba v dlho žijúcich koreňoch.
Stavba koreňa
Metamorfózy koreňa:
Ak koreň okrem svojich základných funkcií začne vykonávať aj inú funkciu, hovoríme o premenách (metamorfózach) koreňa. Často dochádza k zmene tvaru koreňa.
-
priliepavé korene (napr. brečtan) - sú to adventívne korene bez vyživovacej funkcie. Sú krátke, početné, rastú horizontálne, umožňujú prichytenie. Vylučujú sliz, ktorý rozpúšťa a leptá povrch objektov, na ktorý sa korene prichytia.
-
vzdušné korene (tropické a subtropické rastliny, napr. monstera) – umožňujú príjem vzdušnej vlhkosti. Ak obsahujú chloroplasty, plnia aj vyživovaciu funkciu. Na ich povrchu sa nachádza viacvrstvová pokožka - velamen.
-
koreňová hľuza (napr. vstavač, georgína) – plní zásobnú funkciu, ale využíva sa predovšetkým jej funkcia vegetatívneho rozmnožovania rastlín.
-
zásobné korene (napr. repa, chren, mrkva) – zhromažďujú látky a tým menia svoj tvar, nemajú očka a šupiny.
-
parazitické korene (napr. imelo biele) – rozrastajú sa pod kôrou a prenikajú do cievnych zväzkov, odkiaľ odoberajú vodu a minerálne látky. Po čase odumierajú a kambium hostiteľa stopy po nich upcháva vrstvou dreva.
-
barlovité korene (napr. kukurica) – vytvárajú ich rastliny rastúce na sypkých substrátoch a bahnitých pôdach, vyrastajú v dolnej časti stoniek alebo koreňov. Sú to adventívne korene s opornou funkciou, rastú aj do 1m nad povrch pôdy, ukotvujú rastlinu.
-
symbiotické korene (napr. korene čeľadí: bôbovité, stavačovité) – ide o korene rastlinných organizmov, ktoré vyžadujú spolunažívanie s riasami, baktériami, sinicami alebo hubami.
-
zaťahovacie korene (napr. cesnak, modrica, tulipán) – majú harmonikovito poprehýbaný povrch, na jeseň sťahujú cibuľku rastliny hlbšie do pôdy.
-
dýchacie korene – pneumatofóry (napr. tisovec) – sú to bočné korene vyrastajúce z pôdy nahor, umožňujú príjem vzdušného kyslíka. Vytvárajú ich rastliny na zamokrených pôdach.
-
hniezdovité korene (napr. u niektorých druhov orchideií) – korene tvoria zhluk pripomínajúci hniezdo na zachytávanie humusu.
Metamorfózy koreňa
Hospodárske využitie koreňov:
Veľa kultúrnych rastlín pestujeme pre koreň. Mrkva, petržlen, zeler poskytujú koreňovú zeleninu. Hľuza cukrovej repy je bohatým zdrojom cukru. Koreň chrenu obsahuje silice dodávajúce mu špecifickú chuť a vôňu. Korene niektorých rastlín obsahujú látky dôležité pre farmaceutický priemysel (napr. puškvorec obyčajný).
Použitá literatúra:
Ušaková, K. et al.: Biológia pre gymnázia 1. 1. vyd. Bratislava : MEDIA TRADE. 1999. 87 s. ISBN: 80-08-02983-8
Križan, J. : Maturita z biológie. 1. vyd. Bratislava : Príroda. 2004. 280 s. ISBN 80-07-01145-5
Hančová, .H, Vlková, M.: Biológia v kocke I. 1. vyd. ART AREA. 112 s. ISBN 80-88879-69-8
Bumerl, J. et al.: Biológia 1. pre stredné poľnohospodárske školy a pre stredné lesnícke školy. 6. vyd. Bratislava : Príroda. 304 s. ISBN: 80-07-11201-4
Obrázková príloha:
vlastné učebné materiály