KAMBODŽA


 

Kráľovstvo Kambodža (Preăh Réachéanachâkr Kâmpŭchea)

rozloha

počet obyvateľov

hustota zaľudnenia

hlavné mesto

úradný jazyk

181 040 km²

13 607 069

75 ob./km²

Phnom Pénh

khmérčina

 

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Royal_Arms_of_Cambodia.svg

Štátny znak

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Flag_of_Cambodia.svg

Štátna vlajka

 

 

Poloha

Kambodža je kráľovstvo v juhovýchodnej Ázii. Susedí s Thajskom na severe a západe, s Laosom na severe a Vietnamom na východe a juhu. Na juhozápade s Tichým oceánom.

 

 

Prírodné pomery

Geografia a geológia

Väčšinu povrchu krajiny tvorí rovina. Len na juhozápade môžeme nájsť nižšie pohoria. 75% krajiny leží nižšie ako 100 m n. m. Medzi pohoria patria Cardamom, Damerei a pohorie Dangrek na hraniciach s Thaiskom. Najvyšším bodom je Phun Aoral (1 771 m).

 

Vodstvo

Najdôležitejšou riekou krajiny, ako aj celého regiónu, je Mekong. Veľmi významným je aj sladkovodné jazero Tonle Sap, ktoré je zároveň najväčším jazerom krajiny. V období sucha je jeho rozloha 2 590 km2 ale v období dažďov činí až 24 605 km2.

Nadmorská výška väčšiny povrchu Kambodže dosahuje hodnoty blízke výšky hladiny mora, čo spôsobuje, že rieky jazera Tonle Sap vracajú v období dažďov vodu z rieky Mekong späť do jazera a spôsobujú v jeho okolitom prostredí záplavy.

 

Podnebie

Krajina leží v oblasti tropických monzúnov. Teploty sa pohybujú v rozmedzí 10 až 38 °C. Juhozápadný monzún prináša na zrážky bohatý vzduch medzi májom a októbrom. Najviac zrážok spadne v septembri a októbri. Obdobie sucha trvá od novembra do marca. Najsuchšími mesiacmi sú január a február.

 

Rastlinstvo

V krajine žije a rastie mnoho vzácnych a zaujímavých organizmov. Hlavnú vegetáciu tvoria tropické dažďové a monzúnové lesy. Rastie v nich mnoho vzácnych rastlín. Patrí medzi ne napríklad orchidea arundina (Arundina graminifolia), nazývaná tiež bambusová orchidea, ovocné stromy duriany (Durio sp.), v horách rastie borovica dalatská (Pinus dalatensis).


Živočíšstvo