Vypracovala: Mgr. Halušková

 

 

 

Literárny druh:  dráma

Literárny žáner: divadelná hra

Téma: Túžba Palčíkovcov po väčšom majetku ničí budúcnosť dvoch mladých ľudí (Zuzky a Ďurka).
Idea: Šťastie sa neskrýva v peniazoch, ale v láske - peniaze (statky) dokážu narobiť plno zmätkov a nepríjemností.

Kompozícia: Veselohra v štyroch dejstvách, rozdelených na:

1. dejstvo - 19 výstupov
2. dejstvo - 21 výstupov
3. dejstvo - 8 výstupov
4. dejstvo - 7 výstupov

 

Postavy:
Zuza Kamenská - poctivé pracovité dievča, ktoré sa vydalo za Ďura, len aby urobilo radosť svojej mame
Ďuro Ľavko - sebavedomý mladý muž, sukničkár, až v závere diela si uvedomil, čo zlé urobil
Beta - už raz rozvedená, falošná parádnica, ktorá „ľúbila“ Ďura len pre peniaze
Tomáš Kamenský - kresár, Zuzin otec, ktorý nebol veľmi za svadbu s Ďurom
Kata Kamenská - mama Zuzy, uprednostnila majetok pred dcériným šťastím
Ondriš Kamenský - Zuzin brat
Eva Kamenská - Zuzina sestra
Mišo Kaňúrik - Evin manžel
Ondrej a Mara Palčíkovci - bezdetný manželia, ktorí chceli na staré kolená opateru a lacnú pracovnú silu
Jano a Žofa Ľavkovci - Ďurovi rodičia, taktiež zaslepení Palčíkovým bohatstvom

 

1.dejstvo- dej sa začína v rodine Ľavkovcov, ktorí dohovárajú synovi, aby si vybral dievča a oženil sa. On s nimi súhlasí a odchádza. Neskôr ich navštívia Palčíkovci, ktorí prichádzajú s návrhom, že ak by si Ďurko zobral za ženu ich neter Zuzku, oboch ich prijmú za svojich a budú u nich bývať. Sľubujú, že na nich prepíšu svoj majetok, no v skutočnosti to nemajú v úmysle. Ďurko aj jeho rodičia súhlasia. Potom idú aj ku Kamenským. Keď sa však Zuzkin otec a jej brat Ondriš dozvedajú o ich plánoch, sú proti. Vedia, že Palčíkovci nie sú takí štedrí a že aj Ďurko chodí za inými. No Zuzka i mama súhlasia a vystroja im svadbu.

 

2.dejstvo- sa odohráva o pol roka - v júli. Zuzka a Ďurko čakajú bábätko. Mali sa radi, no všetko sa zmenilo. Ďurko sa o nič nestaral, len stále chodil po krčmách a za bývalou frajerkou Betou. Zo Zuzky si robí posmech a priznáva, že o ňu nestojí. Ona sa trápi a Palčíkovci jej dávajú za vinu jeho správanie. Vyhráža sa, že buď mu prepíšu majetok a zostane so Zuzou alebo odíde a nájde si druhú. Prichádza Zuzkina mama, ale aj pred ňou ju obviňujú a ona sa dcéry nezastane. Nakoniec spolu s jej bratom odchádza. Ďuro je rád, dovezie si k nim Betu a sľubuje, že sa zmení a budú sa spoločne starať o majetok. Palčíkovci súhlasia a vystroja im svadbu.

3.dejstvo- odohráva sa na Ondreja o 4 mesiace. Ľavkovci prichádzajú zagratulovať Palčíkovi. Ľavko si chcel požičať 120 zlatých. Palčík mu nedá a Ľavko sa nahnevá, pretože mu nedôveruje. Potom prichádza Zuzka s Mišom Kaňúrikom pre svoje veci. No tie už dali Bete, ktorá sa nahnevá a odíde od nich. Ďuro sa po chvíli prihovára Zuzke a pýta sa aj na dieťa. Ona odmieta, aby sa k nej vrátil. Ďuro požaduje o zaplatenie pre seba aj Betu. Pohádajú sa, až nakoniec Palčík vyberá revolvér a vystrelí na Ďura, keď vychádza von.

4.dejstvo- na Vianoce na Štefana prichádza Žofa ku Kamenským, aby sa pozrela na vnuka. Žiada, aby ho mohla občas zobrať, aby ho mohol mať aj Ďurko. Kamenskí namietajú, no ona sľubuje, že sa bude starať o vnuka a že sa polepší aj Ďurko. Pripomínajú jej, ako sa k Zuzke zachoval. Ona obviňuje Palčíkovcov. Keď odíde, práve prichádzajú a ospravedlňujú sa, že ich dali dohromady. Neskôr prichádza Ďurko poprosiť Zuzku o odpustenie a aby sa k nemu vrátila. Priznáva, že mu už odpustila, ale že sa už nikdy k nemu nevráti a nedá mu ani syna.