Hodnota života nespočíva v počte jeho dní, ale v tom, ako s nimi naložíme... Či budeš so svojím životom spokojný, nezávisí od počtu tvojich rokov, ale od tvojej vôle. Montaigne, Michel de
Základnou morálnou otázkou súvisiacou s témou hodnoty života je pre mnohých ľudí otázka interrupcie.
Interupcia: umelé prerušenie tehotenstva, potrat. V dôsledku chápania interupcie ako morálneho problému sa vo svete aktivizujú dve hnutia vyprofilované z odlišných ľudsko-právnych a náboženských princípov.
Hnutie pro life (za život) – jeho podstata tkvie v nedotknuteľnosti ľudského života a v potrebe – povinnosti – chrániť práva ešte nenarodeného dieťaťa. Jeho zástancovia sú presvedčení, že ľudský život vzniká už v okamihu počatia. Svetonázorovo sa tento postoj opiera o náboženské východiská. Vyzdvihuje sa tu kresťanský morálny ideál, podľa ktorého je život darom od Boha a človek nemá právo ukončiť ho.
Hnutie pro choice (za voľbu) – zdôrazňuje právo ženy slobodne sa rozhodnúť o svojom tehotenstve. Jeho zástancovia obhajujú názor, že plod sa vyvíja postupne, život sa začína až mozgovou činnosťou a treba hľadať kompromis medzi právami ženy a plodu (tento sa vo väčšine moderných krajín zabezpečuje povolením interupcie v prvých troch mesiacoch tehotenstva.) Na Slovensku je interupcia povolená v prvých 12 týždňoch tehotenstva, keď najčastejšie prichádza aj k samovoľným potratom.
Kde je pravda? Každý z týchto postojov má svoje ľudsky pravdivé argumenty. Rozhodnutie zostáva na postoji a zodpovednosti oboch možných rodičov, najmä však budúcej matky.
Cieľom uvažovania o tejto téme je postaviť žiaka v role matky ako slobodnej a zodpovednej bytosti a tiež v role nenarodeného embrya. Uvažujte o morálnom statuse ľudského embrya buď, len ako zmesi buniek alebo ako už potencionálneho tvora, ktorý má hodnotu ako samotný ľudský život. Z hľadiska filozofie (Aristoteles, Akvinský), možno hovoriť o živote človeka ako jedinca s dušou a telom až v niekoľkých týždňoch po počatí. V medicínskych učebniciach je nenarodené dieťa ľudskou bytosťou asi od šiesteho mesiaca, ktoré reaguje a vedie aktívny citový život. Uvažujte o možných dôvodoch, kedy medicínska etika akceptuje umelé prerušenie tehotenstva. |
ZDRAVOTNÉ NÁSLEDKY INTERUPCIE
-
Rakovina prsníka, krčku maternice, vaječníkov a pečene
-
Perforácia maternice, potrhanie krčku maternice, spôsobovať krvácanie, horúčky a infekcie
-
Sterilita (infekcie sa objavujú u 30% interupcií)
-
Následné mimomaternicové a vajcovodové tehotenstvá (kvôli zjazvenému tkanivu)
-
Potraty a predčasné pôrody v následných tehotenstvách
-
Post-interupčný syndróm - od depresií až k samovražde
-
Terapia pre seba, partnera a prežité deti
STE POSTIHNUTÍ NÁSLEDKAMI INTERUPCIE?
Interupcia často poskytuje rýchlu úľavu a oneskorené utrpenie. Následky interupcie môžu zahrňovať vinu, depresiu, žiaľ, hanbu, seba-nenávisť, nespavosť, hnev a agresivitu na oboch rodičoch a súrodencoch. Post-interupčná poradňa pomáha ľudom kontrolovať vinu a iné dôsledky interupcie, ktorými môžu trpieť rodičia, prežité deti, ostatní členovia rodiny a vykonávatelia interupcie.
POST-INTERUPČNÝ STRES.