Vypracovala: Mgr. Halušková

 

 

 

Literárny druh: epika

Literárny žáner: generačný román

Literárna forma: próza

Téma: Životné osudy vinohradníckej rodiny a problémy, s ktorými museli zápasiť.

Skladá sa z troch častí:

I. Živly
II. Hrdinka a hrdinča
III. Marek a Lucia

 

Dej sa odohráva v prvej štvrtine 20. storočia v autorovom rodisko na západnom Slovensku - vo vinohradníckych osadách Zelená Misa a Vlčindol.

V centre stoja životné osudy troch generácií rodiny Habdžovcov. Román má autobiografický charakter, za prototyp hlavných postáv slúžili Hečkovi jeho starí rodičia (Michal Habdža a Verona) a rodičia (Urban Habdža a Kristína). V postave Marka zobrazil Hečko sám seba.

Michal Habdža bol bohatý gazda. Jeho manželka Verona bola tiež prísna. Michal neodpustil Urbanovi, že sa oženil s chudobnou sirotou Kristínou. Dovolil im bývať na gazdovstve, ale správali sa k nim ako k sluhom. Urbanov a Kristínin syn Marek bol pre nich pankhartom. Len prababička Alojzia Kristová im pomáhala. Urban a Kristína kúpili dom a dva menšie vinohrady. Urban bol šikovný, jeho vinohrady boli najkrajšie v okolí. Získal si aj priateľov, aj nepriateľov- Silvestra Bolebrucha, ktorý voľakedy tiež dvoril Kristíne. Urbanova rodina sa rozrastala, narodila sa im dcérka Magdaléna a neskôr dvojičky Cyril a Metod. Po vypuknutí prvej svetovej vojny musel narukovať i Urban. Gazdovstvo zveril Kristíne a Markovi. Marek bol aj nadaným študentom, do školy mohol chodiť iba v zime. Veľmi sa mu páčila spolužiačka Lucka Bolebruchová.

V rokoch vojny bola bieda väčšia, Kristína čakala ďalšie dieťa. Kristína a Marek išli za starým Michalom požiadať o pomoc, ale odišli s prázdnymi rukami. Prababička im chcela pomôcť, zobrala jedlo, ale cestou zamrzla. Rodinu postihla tragédia. Deti- okrem Marka- ochoreli na záškrt, Cyril a Metod zomreli, zachránila sa iba Magdaléna. Marek bol statočný a to sa dostalo aj k Michalovi. Prišiel vnuka navštíviť. Po skončení vojny Urban prišiel domov. Po smrti starého otca Marek zdedil polovicu gazdovstva. Urbana zvolili za richtára, pustil sa do práce a spoločníckeho života. Kvôli špekulantom prišiel o časť majetku, pomaly prichádzali o všetko, a Urban začal piť. Marek odišiel študovať do vinohradníckej školy, bol najlepším žiakom. Po jej skončení sa prihlásil na hospodársku školu. Po maturite prišiel domov, stretol sa s Luckou. Marek musel nastúpiť na vojenčinu. Tu sa dozvedel o matkinej smrti. Urban sa celkom opustil, dom a vinice kúpil Bolebruch. Marek získal miesto adjunkta a odišiel na majer. Lucka sa rozhodla vydať. Ale Marek nevedel na Lucku zabudnúť a napísal jej list. Poštár Nehreš odovzdal Lucke list až v deň jej svadby. Lucka v svadobných šatách utiekla za Marekom na majer. Zosobášili sa a Marek dal výpoveď. Marek a Lucka odišli zo Zelenej Misy, ticho ako zlodeji a s prázdnymi rukami - ticho, presne tak, ako pred dvadsiatimi rokmi Urban a Kristína, nesúc si so sebou iba lásku.