Environmentálna etika zameraná na zvieratá je založená na tvrdení, že aj tzv. ne-ľudské bytosti majú svoju hodnotu a je potrebné ,aby sme ich rešpektovali. Zástancovia uvedeného názoru zdôrazňujú potrebu ohľaduplnosti k zvieratám. Zvieratá sú tiež živé bytosti a zaslúžia si, aby sme sa k nim správali s úctou podľa nejakých zákonov, ktoré určujú, čo môžeme a čo nesmieme. Zvieratá sú živé bytosti a teda majú city a určite cítia podnety, napr. radosť alebo bolesť.


 

„Veľkosť národa a jeho morálny pokrok sa môže merať podľa spôsobu zachádzania so zvieratami.“
Mahátma Gándhí

 

 

Čo ti môže priniesť domáce zvieratko?

 

 • Môže zlepšiť náladu.

 • Môže liečiť - je to dokázané u mačiek, psov i ďalších zvierat.

 • Môže nahradiť súrodenca, ak je dieťa jedináčik.

 • Núti nás k pohybovej aktivite, k fyzickej činnosti.

 • Pomáha pri nadväzovaní sociálnych kontaktov – stretnutie s inými deťmi počas prechádzok, so staršími ľuďmi,...

 • Učí nás komunikovať s inými ľuďmi, s inými zvieratkami (napr. na ulici).

 • V okamihoch smútku, nešťastia môže rozveseliť, vyvolať smiech, môže priniesť životnú silu, zahnať zlú náladu, chmúrne myšlienky,...

 

 

Chceš domáce zvieratko? Čo musíš pred tým vedieť?

 

Ako domáce zvieratko si môžeme zvoliť rôzne zvieratká, ale každé vyžaduje osobitnú starostlivosť. Najčastejšími domácimi zvieratkami sú pes a mačka, no môžeme sa rozhodnúť napríklad aj pre škrečka, morské prasiatko, myš, potkana, andulku, papagája, korytnačku, zajaca, rybičky alebo hada. Najviac starostlivosti si vyžaduje pes alebo mačka.
Ktoré zvieratko je nás najvhodnejšie, závisí v prvom rade od našich očakávaní, no veľmi dôležitým kritériom sú naše bytové, rodinné a finančné možnosti, a tiež to, koľko času mu môžeme venovať. Dôležité je, aby ste sa v rozhodnutí neunáhlili a presviedčaním rodičov začali až vtedy, keď preštudujete aspoň pár kníh o domácom zvierati a svoje rozhodnutie neunáhlite ani sami pred sebou.

 

 

POZOR!

 

 • Zvieratko je živý tvor. Musíme sa o neho pravidelne starať.

 • Mali by sme získať čo najviac informácií o našom budúcom zvieratku, o jeho prirodzenom prostredí, stravovaní, sociálnom správaní a podobne.

 • Zvieratko vyžaduje svoj priestor, musíme mu ho zabezpečiť. Doma by sme mu mali vytvoriť čo najvyhovujúcejšie prostredie a umožniť mu čo najväčšiu možnosť pohybu.

 • Najvhodnejšie je mať zvieratko od úplného malička, teda niekoľko týždňov po narodení. Je dôležité, aby si zvieratko na majiteľa, rodinu aj domáce prostredie zvyklo už do mala.

 • Mnohokrát sú veľmi vhodné aj zvieratká z útulku, lebo vedia byť vďačné za starostlivosť, ochranu, dobré domáce podmienky. Neraz prežili veľa zlého u predchádzajúcich majiteľov. Odmenia sa prítulnosťou, ochranou,...

 • Treba rešpektovať základné návyky daného zvieratka - či je aktívne cez deň alebo v noci, či si zachováva od človeka odstup alebo sa môže stať veľmi prítulným, či sa dá vycvičiť, či je hlučné atď.

 • Mali by sme sa takisto pripraviť poskytovať mu pestrý, chutný a výživný jedálniček.

 • Dôležitá je aj zdravotná starostlivosť – aj zvieratká môžu byť choré, môžu sa zraniť.

 • Treba vedieť, že zdravotná starostlivosť o zvieratko je tiež často finančne náročná.

 

 

Výhody niektorých zvierat:

 

1. Roztomilé hlodavce

 

Drobné hlodavce bývajú najobľúbenejšími domácimi zvieratami. Z drobných hlodavcov s i môžete vybrať škrečka, potkana, morča, ale aj králika, činčilu. Z tohto výberu sú najlepšie morčatá. Dajú sa ľahko skrotiť a rady sa hrajú, nehryzú a sú prítulné. Jedinou nevýhodou je, že patria medzi alergénne zvieratá, takže nie sú vhodné pre každého.

 

 

2. Obojživelníky a plazy

 

Najlepším príkladom terárijného zvieratká sú suchozemské alebo vodné korytnačky. Trochu náročnejšie sú jašterice alebo hady. Nedá sa ale s nimi veľa pohrať a chýbať im môže aj hebký kožúšok. Niekomu môže robiť problém, že je potrebné ich kŕmiť živými zvieratami. Vhodné sú však pre alergikov.

 

 

3. Rybičky

 

Ich plynulé plávanie akváriom upokojuje a človek ich môže pozorovať pokojne aj celý deň. Časovo sú rybičky nenáročné, malú údržbu akvária potrebujú iba raz týždenne. Pre deti, ktoré sú plné energie, môžu byť rybičky príliš nudné.

 

 

4. Vtáky

 

Samotný chov tiež nie je náročný. Treba si uvedomiť, že môžu byť hlučné, robiť neporiadok napr. okolo klietky,... Sú to ale úplne nevhodné zvieratá pre alergikov, a to predovšetkým kvôli periu, ktoré lieta po celom byte.

 

 

5. Mačky

 

Mačky sú veľmi čistotné, nemusíte ich venčiť, sú hravé a zvedavé. Mačka potrebuje dennú starostlivosť. Denne čerstvú vodu, krmivo, ale aj pohladenie, vľúdne slovo, hry a denné čistenie mačacieho WC. Nesmiete, samozrejme, zabudnúť na to, že mačka je silne alergénne zviera.

 

 

6. Pes

 

Ten sa väčšinou stane najlepším priateľom všetkých členov rodiny, ale vyžaduje značnú pozornosť a veľa priestoru. Samozrejmosťou je časté venčenie a pravidelná veterinárna starostlivosť. So psom sa dá zažiť plno zábavy, naučí sa starať aj o niekoho iného než len o seba.Zopakujte si:
1. Uveďte význam domácich zvierat pre človeka.
2. Podľa čoho si vyberáme domáce zvieratá?
3. Čo je potrebné zabezpečiť pre domáce zviera?


Použitá literatúra:
1. Podhájecká, M. a kol.: Edukačnými hrami poznávam svet, Prešov. 2009. ISBN: 978-80-8068-599-7
2. http://www.medzizenami.sk/deti-a-rodina/clanky/3842/Mama-otec-ja-chcem-zvieratko


Zdroje obrazkov:
https://kucharcikpeter.wordpress.com/2011/06/14/enviromentalna-etika-a-zaclenenie-zvieraz-do-nej/
www.moje-zvieratko.estranky.sk