Vypracovala: Mgr. Halušková


 

Literárny druh: epika

Literárny žáner: román

Literárna forma: prozaická

 

Postavy:

Robinson - syn bohatého obchodníka, ktorého láka more

Martin- Robinsonov priateľ, podniká s otcom obchodné výpravy, láka na to aj Robinsona

kapitán Dubbley - priateľ Robinsonovho otca, obchodník a moreplavec

Piatok - Robinsonov spoločník na opustenom ostrove

kapitán John Brown - na jeho lodi sa vzbúria piráti, ktorí sa vydávali za pomocníkov a ovládnu loď a jeho vysadia na ostrove.


 

Robinson sa narodil v anglickom meste York. Bol neposedným dieťaťom a odmala ho lákalo more. Otec v ňom videl úspešného právnika a s moreplavbou nesúhlasil. Bál sa o Robinsona, svojho mladšieho syna, ktorý mu ako jediný po smrti staršieho syna vo vojne ostal. Ale Robinson ako osemnásťročný mladík ušiel z domu a vydal sa na svoju prvú plavbu. Na lodi, ktorá vyplávala z Londýna, mal dlho morskú chorobu a nakoniec stroskotala. Robinson mal šťastie a aj s celou posádkou sa zachránil. Aj napriek varovaniam kapitána a predsavzatiam, že sa vráti k otcovi a na more už „nevkročí,“ sa na more vydal znova. Tentoraz nastúpil na loď do Guiney a keďže prvá cesta sa vydarila, vydal sa aj na druhú, ale s druhým kapitánom, pretože prvý umrel. Na nej ho však nečakal úspech, ale otroctvo a neplatená práca.

 

Zajali ich piráti a ako otrokov predali. Robinson ostal ako sluha kapitánovi lode a musel uňho dlho pracovať. Robinson však v zajatí nevydržal a ušiel aj s Kšurim, maurským chlapcom, na more a plavili sa okolo pobrežia Afriky. Dlho putovali, až nakoniec stretli portugalskú loď, ktorá mierila do Brazílie. V Brazílii sa Robinson stal plantážnikom a zaobstaral si pekný majetok. Jeho priatelia, taktiež plantážnici, sa rozhodli, že zaobstarajú loď a spolu s Robinsonom sa vydajú do Afriky a tam spravia menší obchodík s černochmi.

 

Jeho loď však v strašnej búrke stroskotala a on jediný prežil. Najprv po prvej noci strávenej na strome v obave pred divými zvieratami, začal vynášať zo stroskotanej lode veci, ktoré mu mohli v jeho ďalších útrapách aspoň trochu pomôcť. Spočiatku bezradný, mysliac na najhoršie, postupne si vybudoval obydlie, malé políčko s hospodárskymi plodinami, skrotil divé zvieratá a naučil sa loviť, kým mu jeho teritórium nenarušila ľudská stopa v piesku. Prepadol ho strach, až prestal vychádzať z obydlia, lebo najväčšou hrozbou pre neho boli ľudožrúti. Pri jednej zo svojich obchôdzok narazil na tlupu ľudožrútov, ktorí sa chystali upiecť jedného chlapca. Robinson im ukradol „obed“ a vyslobodeného chlapca nazval Piatok Naučil ho po anglicky a chlapec sa mu stal verným spoločníkom. Po 28 rokoch, dvoch mesiacoch a devätnástich dňoch sa na ostrov doplavila anglická loď, ktorá stroskotanca a jeho verného priateľa odviezla späť do Anglicka.