Daniel Dafoe - Robinson Crusoe

Robinson Crusoe je synom uznávaného nemeckého obchodníka.  Spolu so svojou rodinou vyrastá v Anglicku. Už od detstva ho veľmi lákalo more. Vydáva so svojím priateľom Martinom do Londýna  aj napriek otcovmu  zákaz. Bola to jeho prvá plavba na mori vôbec.
Bohužiaľ ich zastihne búrka. Našťastie sa nikomu nič nestane.  Robinson si po tejto zlej skúsenosti prisahá, že už na loď nevstúpi. V Londýne sa ale nechá presvedčiť istým pánom Dubbley-om k ďalšej plavbe. Tou sa dostane až do Afriky. Cestou ich však prepadnú piráti. Celú posádku lode v Afrike rozpredajú ako otrokov. Robinson pri pokuse o útek od svojho nového pána stroskotá . Ocitne sa sám v  blízkosti neznámeho ostrova.
Začína boj o prežitie. Musí sa o seba postarať. Obstarať si jedlo, pitnú vodu, postaviť si obydlia, naučiť sa zakladať oheň. Aby toho nebolo málo musí tiež zostrojiť veľa provizórnych nástrojov a porozumieť tajomstvám ostrova. Za niekoľko dlhých rokov už má vlastnú kukuričná a pšeničná polia. Chová kozy, skrotí si papagája. Nájde si psa, ktorému dá meno Rek.
Jedného dňa na ostrov prvýkrát priplávajú ľudia . Nanešťastie to niesú obyčajní ľudia, sú to ľudožraví divoši. Na svojej lodi si vezú svoje obete. Robinsonovi sa podarí zachrániť pred nimi indiánskeho chlapca. Neskôr ho pomenuje Piatok. Oboznámi ho so všetkým na ostrove a naučí ho anglicky. Čoskoro sa z nich stanú blízki priatelia.
Keď sa kanibali vrátia späť na ostrov, zachráni pred nimi Robinson s Piatkom obe ich obete. Piatok v nich spozná obyvateľov svojej krajiny. Jeden je člen španielskej výpravy, ktorá u nich nedávno stroskotala. Druhý dokonca Piatkov dávno oplakávaný otec. Piatkov otec a Španiel odplávajú späť do Zeme za mesiacom. Odtiaľ  pochádza aj Piatok. Odchádzajú aby sa vrátili pre zvyšok španielskej výpravy . Robinson chce totiž na ostrove so Španielmi žiť.
Ich loď sa však dlho nevracia, zato sa ukáže úplne iná loď - piráti. Vyloží na ostrove troch mužov.   Mysliac si ,že je ostrov opustený a oni tú umrú hladom a smädom , nechajú ich tu. Robinson a Piatok sa s nimi zoznámia . Zistia, že ide o kapitána lode a dvoch jeho najbližší priateľov . Z ich posádky sa vraj vykľula banda pirátov a zosnoval proti nim vzburu. Piatok a Robinson pomôžu novoprijatým zadržať pirátov a znovu získať ich loď. Tá má zhodou okolností namierené do Anglicka . Robinson je šťastný, že sa zas vráti domov.
Medzitým sa vráti loď Španielov, ale bez Piatkových otca. Ten vraj zomrel, čo bolo tiež dôvodom ich zdržania. Teraz tu už Piatka nič nedrží. Odídu spolu s Robinsonom do Anglicka.
Robinson tam pokračuje v otcovom podnikania . Pracuje ako obchodník a Piatok sa stane jeho pomocníkom.


1337005646_get-novels.jpg