Pohľadnica je staršia verzia SMS v papierovej forme s jednou alebo viacerými fotografiami na prednej strane. Pohľadnicu môžete poslať rodine, priateľom, spolužiakom, kolegom a známym z miesta, ktoré ste navštívili, najčastejšie z dovolenky. Chcete sa s nimi podeliť o to, ako sa máte, čo ste navštívili a ukázať im fotografiu miesta, na ktorom sa práve nachádzate. Ide o formu, ktorá je oveľa romantickejšia ako SMS. Už len to, že pohľadnicu musíte ísť kúpiť, nalepiť na ňu známku, vlastnoručne napísať text a poslať ju.

Klasická pohľadnica má dve strany. Na prednej sa nachádza fotografia a na zadnej text. Textová časť pozostáva z pravej strany, kde lepíte poštovú známku timbre a píšete adresu prijímateľa adresse du destinataire a z ľavej strany, na ktorú píšete vlastný text message a pridať môžete aj názov miesta a dátum.


hradelova

 

Tradičná pohľadnica, ktorá sa používa od začiatku 20. storočia je vyrobená z kartónového papiera a má tvar obdĺžnika (formát A6, 10,5cm x 14,8cm). Neposiela sa v obálke a známka sa lepí priamo na ňu. Dnes sa stretnete s pohľadnicami rôznych rozmerov a tvarov. Predávajú sa priamo s obálkami príslušnej veľkosti. Zvykom je teda posielať ich v obálke.


Napísať pohľadnicu nie je vôbec zložité. Existuje však niekoľko pravidiel, na ktoré by ste pri písaní nemali zabúdať:

Na začiatku môžete použiť: Bonjour, Salut, Coucou, Papa et Maman, Cher …Pokiaľ pohľadnicu píšete učiteľovi alebo šéfovi, nezabudnite na vykanie, teda vous. Pozor si treba dávať aj na pravopis a gramatiku. Ak píšete o tom, čo ste videli a zažili, použijete minulý čas. Pri passé composé si treba položiť otázku, či sa sloveso viaže s être alebo avoir, vybrať ten správny participe passé a nezabudnúť na zhodu participe passé. Pohľadnicu ukončíte: A bientôt, A très bientôt,Bisous, Je t´embrasse, Je vous embrasse tendrement, Votre enfant adoré, ...a hlavne, nezabudnite sa podpísať!


 

Ako správne vpísať do pohľadnice adresu?

Príklad:

Mme Pauline Duchamp

75, rue Victor Hugo

25 000 Besançon

FRANCE

 

 

 

Pohľadnice sa posielajú nielen z dovolenky carte de vacance, ale aj k rozličným príležitostiam:

Carte d´anniversaire (k narodeninám)

Carte de voeux (blahoželania, napríklad k Novému roku)

Carte de mariage (k svadbe)

Carte de fête (k meninám, sviatkom ako Deň otcov, Deň matiek...)

...


V dnešnej internetovej dobe, keď na internete nájdete všetko, môžete tu nájsť aj návrhy textov na vaše pohľadnice, a to na všetky možné príležitosti a aj pre rôznych príjemcov. Máte dokonca možnosť poslať vašu pohľadnicu bez toho, aby ste museli vstať z vášho lehátka pri mori a ísť ju kúpiť. Internetová tránka merci-facteur ponúka nasledovné: vaším fotoaparátom si urobíte fotografiu miesta, na ktorom sa nachádzate, nahráte ju na stránku, vyberiete si text a oni vám pohľadnicu vytlačia, zabalia do obálky, nalepia známku a pošlú príjemcovi. Pohľadnica odíde z Francúzska, teda bude na mieste ešte oveľa skôr.

Niektorí pohodlní dovolenkári píšu zasa pohľadnice vopred, ešte doma a na konkrétnom mieste ich potom už len odošlú. Iní posielajú elektronické pohľadnice.

V nasledujúcej časti nájdete 2 autentické pohľadnice. Hneď na prvý pohľad vidíte, že nejde o klasické pohľadnice, na ktoré sa lepia známky. Tieto sa posielajú v obálke. Môžete si tu taktiež všimnúť francúzsky rukopis, aj to, že niekedy sa stane, že pohľadnica príde/odíde bez podpisu (v tomto prípade otec pozná svoje deti, takže to nie je až také závažné).


Prvá pohľadnica je blahoželanie k sviatku otcov. Píšu ju 2 deti, najskôr jedno, a potom druhé. Vidieť to aj v rozdielnom písme. Nájde sa v nej aj pár gramatických chýb, skrátené slovo z dôvodu šetrenia miesta p´tit (petit), familiarny názov otca papounet. Text je veľmi srdečný, plný lásky a bozkov: je t´aime, gros bisous.

 


Druhá pohľadnica je blahoželanie k narodeninám a pozdrav z cesty okolo sveta zároveň. Rovnako pohľadnicu píšu 2 osoby, no v tomto prípade sa obidve podpísali. Prvá z osôb adresátovi tyká, druhá vyká. Všimnúť si môžete v texte výkričníky a tri bodky. Papounet sa mení na papoune tiež familiárne slovo, ktoré označuje otca. Text tiež nie je bez chyby. No srdečnými slovnými spojeniami sa v ňom taktiež nešetrí.


hradelova

La fête des pères est une ocassion de te dire encore combien je t´aime.

J´espère que tes petits cadeaux te feront plaisir.

Gros bisous de ta grande fille.

Bonne fête mon p´tit (petit) papounet!

Merci d´etreêtre là à chaque moment pour moi. Même si on se voit toujours pas assez, dans mon coeur jeressentressens bien ta présence...

Profite bien de chaque moment!

Je t´aime.

 


 

hradelova

 


Papoune

Coucou papoune, Bon anniversaire à toi. J´espère que tu te porte portes bien. Nous on passe au Kazakhstan bientôt...A nous la vrai aventure....cette fois ça rigole plus! Je t´aime fort. Gros Bisous Matt

Gros bisous d´Azerbaijan, le pays des coquelicots et des dents en or! En espérant que vous avez bien fêté cette année de plus au compteur! Enormes bisous. Mathilde

 


Obrázok k úlohe číslo 1.

 

hradelova

 Zopakujte si:
1. Napíšte svoju vlastnú pohľadnicu rodičom z prázdnin:

Použitá literatúra:
http://www.professeurphifix.net/Expression/carte_postale.htm
https://www.timbreos.com/une-carte-postale
http://www.lemonde.fr/livres/article/2014/03/06/la-carte-postale-belle-ingenue_4378531_3260.html
http://www.merci-facteur.com/vacances/comment-ecrire-carte-postale-vacances-textes-e66.html
http://www.bonjourdefrance.com/exercices/contenu/ecrire-une-carte-postale-de-vacances.html
2 pohľadnice – vlastný autentický materiál

Zdroje obrazkov:
http://www.professeurphifix.net/Expression/carte_postale.htm