Chránené vtáky

 

Lastovička obyčajná

 

Lastovička obyčajná dorastá do veľkosti 18 cm. Charakteristickým znakom je hlboko vykrojený chvost v tvare vidlice. Žije v blízkosti ľudských sídiel na dedinách aj v mestách. Robí si hniezdo z blata a slamy, najčastejšie pod strechami domov. Živí sa hmyzom, ktorý chytá za letu. Je sťahovavá. Patrí medzi užitočné a chránené vtáky.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Barn_Swallow

Lastovička obyčajná

 

 

Belorítka obyčajná

 

Belorítka obyčajná dorastá do veľkosti 13 cm. Žije v mestách aj na dedinách, niekedy ju môžeme nájsť hniezdiť aj na skalách. Živí sa hmyzom, ktorý chytá počas letu. Patrí medzi užitočné a chránené vtáky

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Delichon_urbica

Belorítka obyčajná

 

 

Drozd čierny


Drozd čierny meria okolo 25 cm. Samček je čierny s oranžovým zobákom, samička je hnedá s hnedým zobákom. Obýva okraje lesov, môžeme ho nájsť aj v parkoch a v záhradách. Je veľmi prispôsobivý, hniezdi aj v tesnej blízkosti ľudských sídiel.

Drozdy požierajú hmyz, červy, ale obľubujú aj lesné a záhradné plody. 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Blackbird

Drozd čierny

 

 

Sýkorka veľká


Sýkorka veľká patrí medzi najväčšie druhy sýkoriek. Je známa čiernym vrchom hlavy a citrónovožltým bruškom. Žije v lesoch, v okolí riek, v parkoch a v záhradách. Buduje si hniezdo v dutinách stromov, ale rada využije aj vtáčie búdky vyrobené ľuďmi. Živí sa hmyzom, preto patrí medzi užitočné vtáky.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Tit

Sýkorka veľká