Akváriové rybičky sú typickým príkladom domácich zvierat, ktoré chováme pre svoju pohodu. Nekričia, nerobia v byte neporiadok a pritom pôsobia veľmi ukľudňujúcim dojmom. Citlivo urobené akvárium vytvára nádherný živý obraz, pri ktorom môžeme s kľudom relaxovať a čerpať nové duševné sily na ďalšiu prácu. Urobenie akvária nie je veľmi zložité, ale bez určitých znalostí by sme rýchlo spravili chybu a výsledok nášho snaženia by bol celkom opačný. Aby sme začínajúcim akvaristom uľahčili ich prácu, požiadali sme o niekoľko najdôležitejších rád konateľa akvaristického spolku AQUAEXO Ing. Miloša Vilikusa, ktorý sám chová rybičky už 65 rokov.

Kde všade môžeme chovať akváriové rybičky? 
Dajú sa chovať prakticky v každej domácnosti, alemusíme si uvedomiť, že akvárium potrebuje svetlo a teplo. 

Vo väčšine našich bytov sa teplota pohybuje od 18odo 20oC, čo väčšine bežne chovaných druhov rybiek úplne vyhovuje. Ak bývame v chladnejšom prostredí, je nutné akvárium vykurovať alebo si kúpiť také druhy rybičiek, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu vody. Osvetlenie akvária je dnes už bežnou záležitosťou, musíme si však uvedomiť, že to robíme predovšetkým kvôli rastlinkám a je preto lepšie v čo najväčšej miere využiť denné svetlo.

Vyberáme si akvárium
Pri výbere akvária môžeme postupovať podľa niekoľkých zásad. Najvhodnejšie však asi bude začať od tej najjednoduchšej, teda podľa miesta, kam ho chceme postaviť. Vybranému miestu potom prispôsobíme veľkosť a objem sklenenej nádrže a podľa jej parametrov budeme zasa vyberať najvhodnejších „obyvateľov“. Je dobré akvárium umiestniť na také miesto, kam dopadajú svetelné lúče spredu, teda z miesta, odkiaľ sa naňho chceme pozerať. V opačnom prípade by sme ťažko mohli vychutnávať rozmanité farby a z rybičiek by sme videli iba obrysy. Mali by sme sa tiež vyvarovať priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by v letných mesiacoch dokázalo rybičky i "uvariť".

Na našom trhu môžeme dostať tri druhy akvárií: Klasickým modelom je hranové akvárium, ktoré sa zasklieva do kovového rámu. Dnes už sa príliš nepoužíva, môžeme sa s ním stretnúť skôr pri väčších akváriách s objemom nad 100 litrov. Najviac používaným je v súčasnej dobe akvárium lepené. Laikom nemusí pripadať na prvý pohľad veľmi pevné, ale opak je pravdou. Lepiaca hmota je veľmi kvalitná a ak ide o profesionálny výrobok, nemusíme sa v žiadnom prípade obávať odtrhnutie sklenenej dosky. Posledným typom je akvárium celosklenené, ktoré však príliš nepoužívame, pretože ľahko praská. Akvaristi ho využívajú väčšinou iba ako dočasný príbytok napríklad pri odchove mladých rybičiek. Toto akvárium nemáva objem väčší ako päť, maximálne desať litrov. 

Ak ide o tvar akvária máme vďaka ponuke výrobcov veľký výber – od obdĺžnikového až po mnohohranné. Okrúhle akvárium sa nedoporučuje, pretože rybky stresuje.

Príslušenstvo
Ku každému akváriu by sme si mali zároveň kúpiť i okysličovač vody (vzduchový kompresor) s hadičkou a kamienkom. Nejedná sa v žiadnom prípade o zbytočný luxus, pretože neokysličená voda čoskoro zahníva a väčšina chovných druhov rybiek v nej potom hynie. Ďalšou dôležitou súčasťou je vodný filter. Rozhodne by nemal chýbať vo väčších akváriách, ak ho však dáme i do nádrže celkom malej, určite nič nepokazíme. V akváriu by tiež samozrejme nemal chýbať teplomer, prípadne vyhrievacie teliesko. Dnes už existujú celé vykurovacie zostavy s termostatom, môžeme ich však doporučiť skôr pre veľkoobjemové akvária skúsenejších chovateľov. I napriek najdokonalejšej kvalite sa totiž ešte aj teraz občas stáva, že sa zariadenie pokazí a v malej nádrži "uvarí" rybky skôr, než si to stačíme všimnúť. 

Potrebným doplnkom je tiež osvetlenie, ktoré je dôležité najmä kvôli rastlinkám a estetickému dojmu. Ryby samy o sebe toľko svetla nepotrebujú. Nesmieme však zabudnúť, že lampa s klasickou žiarovkou vydáva teplo a je preto nutné sledovať teplomer v akváriu. Ak používame umelé osvetlenie v priebehu väčšej časti dňa, môžeme použiť žiarivky, ktoré však vydávajú studené svetlo, ktoré rastlinkám nepostačuje. Z tohto dôvodu je potrebné dokúpiť ešte tzv. lumifor, ktorý vydáva červené svetlo. Na záver by sme nemali zabudnúť ani na sklo, ktoré umiestnime nad akvárium. Zabráni nielen padaniu prachu, ale i prípadnému vyskočeniu čulejšej rybičky