Vďaka cestovnému ruchu môžeme spoznávať rôzne kúty sveta. Cestovný ruch ľuďom slúži na oddych, zábavu alebo poznávanie. Chodievame na turistiku, lyžovať, ku moru....No niektorí si neuvedomili, že ak my tú prekrásnu prírodu budeme ničiť, nič z nej nebudeme mať. Na rôznych miestach sveta dochádza k tomu, že tam je viac ľudských výtvorov ako prírodných. Ľudskými výtvormi sa ničia prírodné krásy!

 Posledných pár storočí sa už príroda „musí“ prispôsobovať človeku a jeho rozmáhajúcim sa aktivitám.

Špecifické na cestovnom ruchu je  jeho koncentrácia na také miesta, kde je životné prostredie obzvlášť citlivé na zásahy človeka. Preto môže mať niekedy katastrofálne dôsledky.

 

                            Cestovný ruch na Slovensku

 

Na Slovensku sa nachádza mnoho kultúrnych či prírodných pamiatok. Hlavne sme bohatá krajina na prírodné pamiatky. Turisti  tu chodia hlavne na turistiku a oddych. Medzi najnavštevovanejšie patrí samozrejme 9 Národných parkov( Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, Pieniny, Poloniny, Slovenský raj, Slovenský kras(hlavne nádherné jaskyne napr. Domica))- potom dodáme ešte nejakú literárnu vložku J. Keďže máme veľké zásoby minerálnych látok, chodia sme turisti za relaxom, ale aj na liečenie do našich kúpeľov. Medzi najznámejšie patria určite kúpele V Piešťanoch, Smrdáky, Rajecké a Turčianske Teplice.. Nachádzajú sa  tu aj aquaparky, ktoré slúžia hlavne na zábavu a oddych. Sú to napríklad: Aquapark Tatralandia, Aquapark Bešenová, Poprad. Na Slovensku je situovaných i veľa vodných nádrží, diel, ktoré  slúžia na oddych, no niektoré sa používajú aj na získanie elektriny či regulovaniu toku vody. Sú to: Oravská priehrada, Zemplínska Šírava, Liptovská Mara, Senecké jazerá....

Taktiež ku nám chodia ľudia obdivovať naše kultúrne pamiatky. Na Slovensku máme 5 kultúrnych pamiatok zapísaných v UNESCO: Banská Štiavnica, Vlkolínec, Spišský hrad, Bardejov, Drevené kostolíky(napr. v Žehre). Taktiež ku nám chodia turisti na prechádzku historickým jadrom mesta Bratislava, Košice a aj Banská Bystrica.  Naše tradičné slovenské dedinky si môžu pozrieť v rôznych skanzenoch, podľa toho, v akom regióne sa nachádzajú napr. Múzeum oravskej dediny, Múzeum liptovskej dediny, Múzeum kysuckej dedimy.

V niektorých častiach Slovenska sa cestovný ruch len rozbieha. Sú časti Slovenska ktoré sú „nedotknuté“ turistami.

 

            Ekológia, prírodné problémy cestovného ruchu na Slovensku

 

            Tak ako v iných krajinách, tak i na Slovensku cestovný ruch je spojený s ekológiou. Každoročne vznikajú nové a nové problémy s ekológiou a s cestovným ruchom. Slovensko má najväčšie problém s vyrubovaním lesov. Namiesto nich sa stavajú hotely, vleky či vznikajú nové lyžiarske trate. No nikto z nich si neuvedomil, aký dôležitý pre nás les je. Ďalším problémom sú národné parky, kde je viac ľudí ako na Hlinkovom námestí. Vznikaním nových turistických chodníkov nastáva narušovanie zveri. Mnohí nedisciplinovaní turisti ničia prírodu- ničia chránené rastliny, vyhadzujú odpadky- znečisťujú okolie. Našťastie môžeme nájsť miesta, kde ku takýmto činom nedochádza.