Príbeh sa začína autorovým opisom , ako sa chcel stať maliarom. Jeho prvou kresbou bol slon, ktorého zožral veľhad. Avšak dospelý vždy videli na obrázku iba klobúk, pretoze im chýbala detská fantázia. A to autora odradilo aby sa stal maliarom. Dalej sa dozvedáme ze pilot(autor) havaroval s lietadlom na Saharskej púšti, kde sa stretne s malým princom. Ten ho žiada aby mu nakreslil ovečku. A tak pilot kresli, najskor mu nakresli obrazok so slonom v hadovom bruchu a princ hneď uhádne, až na koniec sa mu podarí nakresliť krabičku a a princ pochopí, že v nej je ukrytá jeho ovečka a je spokojní. Postupne sa pilot dozvedá, že princ prišiel z malej planéty, ktorá nie je väčšia ako dom . Ďalej sa zameriava na baobaby, sú to stromy ktoré keď vyrastú môžu svojimi koreňmi zničiť jeho planétu a tak ich musí vytrhávať. Raz však nájde rastlinu, ktorá sa nepodobá na baobab a po pár dňoch prestáva rásť a začína kvitnúť, je to ruža.

Malý princ sa do nej zaľúbi a začina sa o nu starat. Ruža ma problém vyjadrit svoj vztah ku princovi a navise je marnivá a pyšná. Malý princ preto opúšta svoju planétu a vidáva sa na cestu po susedných asteroidou. Na prvom asteroide sa stretne s králom, ktorí chce vladnut vesmiru ale vie riadit iba to co ludia robia sami od seba. Na druhej pklanéte sa stretne s márnivcom, ktorý chce aby ho všetci obdivovali. Na tretej stretne pijana , ktorí pije pretože chce zabranit tomu aby sa musel hambit, zato, že pije. Na štvrtej planéte stretne podnikatela, ktorý je symbolom dnesních ludí. Pretože celý svoj život zasvetil práci. Síce mu patria vsetky planéty, avsak nevie onich ani to ako sa volajú, stále icvh len počíta a ani nevie co. Jeho pracov je ich počítanie. Na piatej planéte sa stretáva s lampárom, ktorý sa stará len o rozsvietenie a zasinanie lámp. Na poslednej planéte sa stretava so zemepiscom, ktorý si zapisuje vsetko o okolitých svetoch, aj ked ich pozná len z rozprávania druhých. Práve on mu poradil aby navštívil Zem, vraj má dobrú povesť. A tak sa Malý princ vybral na Zem, pristál na Sahárskej púšti v Afrike.

Tu sa stretáva s hadom, ktorý rozpráva len v hádankách. Cestou po Zemi stretáva viaceré postavy. Najskôr sa stretáva s kvetinou, potom so skalou a so všetkými sa rozpráva, aby zistil niečo o Zemi a o ľuďoch, ktorí tu žijú. A tak sa stretáva aj s letcom. Keďže letcovi dochádza pitná voda, rozhodnú sa spolu nájsť studňu. Na ceste sa stretnú s obchodníkom, ktorý predáva tabletky od smädu a tvrdí, že ľudia ušetria 53 minút denne, tým že nemusia piť. Táto časť symbolizuje moderný svet, ktorý sa snaží ušetriť čas na podstatných veciach, len aby sa mohol dlhšie venovať práci. Nakoniec sa im podarí nájsť aj studňu, a potom keď vytiahnu vedro s vodou užívajú si túto samozrejmú tekutinu ako nejakú vzácnu a výnimočnú vec. Tu si Malý princ spomenul na svoju ružu. Začína sa báť, aby mu ju ovečka nezjedla, preto žiada letca o nakreslenie náhubku pre ovečku. Na ďalší deň majú spoločne osláviť výročie príchodu Malého princa na Zem. Letec zbadá, že Malý princ sa s niekým rozpráva a potom zbadá ako ho had uštipne. Tým sa to všetko konči a princ sa vracia s ovečkou na svoju planétu.