Francúzsky prozaik a esejista.

koncosova

 

Základné životopisné údaje:

 • Narodil sa v Lyone – Francúzsko – 1900.

 • Zomrel tragicky – 1944 – pravdepodobne bol zostrelený nemeckým lietadlom v priestore Korziky alebo nad Alpami.

 • Mal šľachtický pôvod.

 • Študoval v Paríži.

 • Stal sa pilotom.

 • Prešiel mnohými pracovnými pozíciami v letectve.

 • Od roku 1943 slúžil ako vojenský pilot vo francúzskej oslobodzovacej armáde v severnej Afrike.

 • V roku 1944 sa nevrátil z letu na Korzikou.

 • Okolnosti jeho smrti nie sú dodnes jasné.

 • Je pravdepodobné, že musel kvôli poruche kyslíkového dýchacieho prístroja letieť v nízkej letovej výške, ktorá by ho inak ochránila pred nemeckými stíhačkami.

 • Niektorí očití svedkovia z miesta havárie tvrdili, že videli ako bolo jeho lietadlo zostrelené asi po desaťminútovom súboji s dvojicou nemeckých Focke-Wulf Fw 190D9. Niektoré zdroje však poukazujú na to, že pri obhliadke vraku jeho lietadla, stroj niesol známky poškodenia nepriateľskou paľbou.

 • I preto si niektorí myslia, že mohol spáchať samovraždu. Tejto verzii však odporujú niektoré dôkazy, ako je napríklad list, ktorý napísal iba niekoľko dní pred smrťou, v ktorom svojej sestre sľubuje pomoc po vojne. Niektorí tiež argumentujú zrútenie jeho lietadla tým, že nezvládal jeho pilotáž a tým že nebol dobrý pilot.

 • Exupéry však mal ako civilný aj vojenský pilot nalietané množstvo hodín - viac než 6300 , zvládal navyše aj bežné opravy lietadiel, takže o jeho neskúsenosti preto možno pochybovať.

 

 

Literárna tvorba:

 1. Antoine de Saint - Exupéry v nej vychádzal z vlastnej, osobnej skúsenosti.

Písal romány a poviedky predovšetkým z prostredia letcov.

Všetky jeho diela boli zároveň oslavou života.

 • Letec - novela

 • Pošta na juh - román

 • Nočný let- román

 • Zem ľudí- román

 • Malý princ-rozprávka

 • List rukojemníkovi-román

 • Citadela

 • Vojnový pilot,...

 

 

MALÝ PRINC

Pôsobí ako kniha pre deti, má rozprávkové prvky a motívy. V skutočnosti je uvedené dielo plné reflexií o živote, smrti, kniha pre „dospelé deti“.

Dielo sa skladá z 27 kapitol označených číslom, z dedikácie – venovaniu svojmu priateľovi Léonovi Werthovi, ktorý sa na rozdiel od mnohých ešte pamätal, že bol dieťaťom a ktorý dokázal pochopiť dokonca aj detskú knižku, záveru s priloženou kresbou zjednodušenej saharskej krajiny s prosbou, aby mu hneď dali vedieť, keď zistia, že malý princ sa vrátil n a Zem.

Dielo je ilustrované vlastnými kresbami autora, ktoré majú priamy súvis s textom, napr. kresba hada, ktorý práve zhltol slona. Bez kresby by text nebol úplný, dieťa ani dospelý by mu nerozumeli.

 

 

Dielo má dve myšlienkové úrovne:

 1. Filozofická – úvahy o človeku, svete, samote, priateľstve,...

 2. Epická – rozprávanie o autorovom živote medzi dospelými, o havárii lietadla na Sahare, o stretnutí s malým princom, o malom princovi a ruži, o planéte kráľa, márnivca, pijana, biznismena, lampára, geografa, o planéte Zemi,...

 

Krátky príbeh:

V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako žerie zviera. Tento obrázok ho inšpiroval a nakreslil zatvoreného hada so slonom. Ukázal svoj výtvor dospelým, ale tí ho nepochopili. Preto ho nakreslil ešte raz, ale had bol otvorený. Ani tentoraz ho dospelí nepochopili, tak sa vzdal svojej maliarskej kariéry a začal sa venovať letectvu.

Už ako dospelému mužovi sa mu počas letu pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike. Pilot prespal a na druhý deň sa pri ňom objavil malý chlapec – Malý princ. Chcel, aby mu nakreslil ovečku. Chlapcovi sa však ovečka nepáčila, tak mu pilot nakreslil debničku a povedal, že je v nej ovečka akú chce. Chlapec sa veľmi potešil. Malý princ pilotovi povedal, že jeho domovom je malý asteroid. Na ňom má pyšnú ružu so štyrmi tŕňmi a nechce, aby mu ju jeho nová ovečka zjedla. Povedal mu o svojich dvoch činných a jednej vyhasnutej sopke, ktoré každý deň vymetá. Rozprával mu o svojej ceste cez šesť asteroidov, na ktorých žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár a zemepisec, až sa dostal na Zem.

Dostal sa na púšť do Afriky. Stretol hada a kvetinu, ktorých sa pýtal na ľudí. Vyšiel na oproti jeho sopkám vysoké vrchy, zakričal a počul ozvenu. Dostal sa do záhrady plnej kvetín ako mal on na svojej planéte. Začal ľutovať svoju ružu, ktorá si myslí, že je sama na svete. Onedlho stretol líšku a skrotil si ju. Keď dopovedal časť o výhybkárovi a obchodníkovi, pilot nakreslil chlapčekovej ovečke náhubok, aby nezjedla jeho ružu. Potom sa vydali pilot aj Malý princ hľadať studňu, pretože boli veľmi smädní. Po dlhšom hľadaní ju našli a napili sa. Malý princ ostal pri studni, ale pilot sa vrátil opraviť lietadlo. Na druhý deň, keď sa pilot vracal zbadal, že sa Malý princ rozpráva s hadom. Rýchlo ho odohnal. Vzal chlapca na ruky, on však chcel ísť sám. Pilot zastal a zrazu zbadal žltý záblesk tesne vedľa nohy Malého princa. Bol to ten istý had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ zomrel.
O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa stalo s malým princom. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka. Či náhodou nevybuchli jeho sopky. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.

 

Krátke ukážky z diela:

Vtedy sa pri ňom zjavila líška.

– Dobrý deň, – povedala líška.

– Dobrý deň, – zdvorilo odzdravil malý princ, obrátil sa, ale nič nevidel.

– Som tu, – ozval sa hlas, – pod jabloňou...

– Kto si? Spýtal sa malý princ. – Si veľmi pekná...

– Ja som líška, – povedala líška.

– Poď sa so mnou hrať, – navrhol jej malý princ. – Som taký smutný...

– Nemôžem sa s tebou hrať, – namietala líška. – Nie som skrotená.

– Ach, prepáč! – povedal malý princ.

Chvíľu premýšľal a potom sa opýtal:

– A čo znamená skrotiť?

– Ty nie si odtiaľto, – povedala líška, – čo tu hľadáš?

– Hľadám ľudí, – odvetil malý princ. – Čo znamená skrotiť?

– Ľudia, – vysvetľovala líška, – majú pušky a poľujú na zvieratá. Je to veľmi nepríjemné! A chovajú sliepky. Je to ich jediná prednosť. Hľadáš sliepky?

– Nie, – povedal malý princ. – Hľadám priateľov. Čo znamená skrotiť?

– Je to už takmer zabudnutá vec, – povedala líška. – Znamená to vytvoriť putá.

– Vytvoriť putá?

– Veru tak, – povedala líška. – Ty si pre mňa zatiaľ len malý chlapec podobný státisícom iných malých chlapcov. A nepotrebujem ťa. A ani ty ma nepotrebuješ. Ja som pre teba iba líška podobná státisícom iných líšok. No ak si ma skrotíš, budeme jeden druhého potrebovať. Budeš pre mňa jediný na svete. Ja budem pre teba jediná na svete...

...........................

Líška zmĺkla a nadlho sa zahľadela na malého princa.

– Prosím ťa... skroť si ma! – povedala.

– S radosťou, – odpovedal malý princ, – ale nemám veľa času. Musím si nájsť priateľov a spoznať veľa vecí.

– Spoznáme len veci, ktoré si skrotíme, – povedala líška. – Ľudia nemajú čas, aby niečo spoznávali. Kupujú si u obchodníkov celkom hotové veci. Ale pretože nejestvujú obchodníci, čo by predávali priateľov, ľudia už priateľov nemajú. Ak chceš mať priateľa, skroť si ma!

– Čo mám urobiť? – Spýtal sa malý princ.

– Musíš byť veľmi trpezlivý, – odpovedala líška.

Najprv si sadneš do trávy trochu ďalej odo mňa, asi takto. Ja sa budem na teba pozerať kútikmi očí, a ty nebudeš nič vravieť. Reč je prameňom nedorozumení. ale každý deň si budeš môcť sadnúť trochu bližšie...

..................................

– Choď sa ešte raz pozrieť na ruže. Pochopíš, že tá tvoja jediná na svete. Vrátiš sa ku mne, aby si sa so mnou rozlúčil, a ja ti darujem tajomstvo.

Malý princ sa šiel znova pozrieť na ruže.

– Vy sa na moju ružu vôbec nepodobáte, vy ešte nie ste nič, – povedal im. Nikto si vás neskrotil a vy ste si neskrotili nikoho. Ste také, ako bola moja líška. Bola iba líškou, čo sa podobala státisícom iných líšok. Ale ja som si z nej urobil priateľku a teraz je jediná na svete.

A ruže boli veľmi zarazené.

– Ste krásne, ale prázdne, – pokračoval malý princ. – Nemožno pre vás zomrieť. Obyčajný okoloidúci by si určite pomyslel, že moja ruža sa vám podobá. Ale ona sama je dôležitejšia ako vy všetky. Pretože práve ju som polieval. Pretože práve ju som ukrýval na noc pod sklený zvon. Pretože ju som chránil zástenou. Pretože pre ňu som pozabíjal húsenice (okrem dvoch alebo troch, z ktorých majú byť motýle). Pretože ju som počúval, ako sa žaluje alebo sa vystatuje, alebo dokonca ako niekedy mlčí. Pretože je to moja ruža.

A vrátil sa k líške.

– Zbohom, – povedal.

– Zbohom, – riekla líška. – Tu je moje tajomstvo. je to veľmi jednoduché: dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné, – opakoval malý princ, aby si to zapamätal.

– Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí túto ružu takou dôležitou.

– Čas, ktorý dom venoval svojej ruži... opakoval malý princ, aby si to zapamätal.

– Ľudia zabudli na túto pravdu, – povedala líška. – Ale ty na ňu nesmieš zabudnúť. Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš. Si zodpovedný za svoju ružu...

– Som zodpovedný za svoju ružu... opakoval malý princ, aby si to zapamätal.Zopakujte si:
1. Priblížte osudy A. de Saint-Exupéryho.
2. Uveďte najvýznamnejšie diela uvedeného autora.
3. Charakterizujte dielo Malý princ.

Použitá literatúra:
IVANOVÁ, M.: Slovenský jazyk a literatúra. 1. vyd. 2000. Enigma. Nitra. ISBN 80-85471-39-6
KASÁČ, Z.: Svetová literatúra 20. storočia. 1. vyd. 1998. MPC Banská Bystrica. ISBN 80-8041-212-X
KONDEL, Ľ.: Opäť v učebných osnovách. 1. vyd. 1995. Enigma. Nitra. ISBN 80-85471-26-4
OBERT, V. a kol.: Literatúra pre 4. ročník gymnázií a stredných škôl. 1. vyd. 2001. Poľana. Bratislava. ISBN 80-89002-33-1
SMIEŠKOVÁ, M.: Krok za krokom k maturite – Literatúra. 1. vyd. 2007. Fragment. Bratislava. ISBN 978-80-8089-065-0
http://sk.wikipedia.org/wiki/Antoine_de_Saint-Exup%C3%A9ry
http://milujsvojzivot.sk/index.php/blog/88-blog/198-malyprincaliska#ixzz2h3oMb3Jm

Zdroje obrazkov:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Antoine_de_Saint-Exup%C3%A9ry